| AureliusTPU a întrebat:

Am comandat de pe ebay si zice ca intr-o luna si este din China.Sunt sanse sa vina mai repede?

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai degrabă ar fi să vină mai greu. Plus cât mai o lălăie ăștia la noi la poșta vamală...

| AureliusTPU explică (pentru mihai69):

Am mai comandat de pe aliexpress si trebuia sa vina dupa o luna dar mai mult a intarziat cu o luna

| mihai69 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Bine că a venit. Mie a vrut unu' să-mi de țeapă (nu o sumă foarte mare, dar totuși - plus că aveam nevoie de acel produs) și până la urmă am reușit să recuperez suma, dar asta după ce a folosit-o ăla vreo lună și ceva. În timpul ăsta, dacă i-aș fi folosit în investiții bursiere scoteam cam 20% în plus. Nu mai spun că mi-a întârziat proiectul la care lucrez. (am luat pe urmă de pe Amazon.de ce aveam nevoie).

| AureliusTPU explică (pentru mihai69):

Bine ca ai primit banii inapoi.Eu am luat de pe ebay si vad ca sunt multe vanzari si poate am norocul sa vina repede

| AureliusTPU explică (pentru mihai69):

Era de pe ebay?

| mihai69 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Nu, de pe Aliexpress.
Am avut însă probleme cu o achiziție de pe Amazon - ar fi trebuit să vină pachetul din UE și mă trezesc cu un pachet din... Turcia! adică ar fi trebuit să plătesc vamă, plus comisioane către DHL ca reprezentant vamal etc. Plus că nici nu aș fi putut să-l scot, că făcuseră ăia varză documentele de transport (destinatar, preț etc.). Așadar le-am zis să și-l ia retur dar faza e că nu mi-au dat decât o parte din bani înapoi, de parcă era vina mea că ei sunt idioți.
Firmă de doi lei, fără număr de telefon, fără mai nimic. Abia după ce m-am ars am văzut.

| AureliusTPU explică (pentru mihai69):

Si eu am comandat de pe aliexpress si intarzie cu unele comenzi. Daca e ceva poti face plangere la politie ceva ca asta e teapa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, sunt big grin

Insa nu te astepta foarte repede, probabil 2-3 saptamani.

| Wr3nch a răspuns:

Sunt dar nu cu diferenta mare, poate cel mult o saptamana.

| Catrice a răspuns:

Daca te aștepți să vina până la anul nou, o sa vina...da' nu de revelionul nostru, ci al rușilorhee hee
Vine decembrie, comenzile de sărbători, zilele libere...

| hacktek a răspuns:

Clar, va veni în ianuarie. Asta dacă eşti norocos şi nu îţi pierd incapabilii de la Poşta Română coletul.

| AureliusTPU explică (pentru hacktek):

Si daca il pierd pot sa imi iau banii inapoi?

| mihai69 a răspuns (pentru AureliusTPU):

EBay acoperă astfel de cazuri (de fapt, PayPal, care e operatorul lor de plăți).

| hacktek a răspuns (pentru AureliusTPU):

Da, 100%.