| vulturulplesuv009 a întrebat:

Am cumpărat de pe olx ceva in valoare de 50ron, vânzătorul deja a trimis coletul către mine prin posta, pot sa refuz coletul când ajunge? Și dacă da, mai trebuie sa plătesc ceva?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca refuzi coletul, atunci se va returna expeditorului, iar el va trebui sa plateasca DUBLUL transportului (dus + intors), care costa cca 40 lei. In afara de asta, el trebuie sa se mai ocupe si de pachetare, expediere etc., ceea ce tu n-ai face pentru diferenta de 10 lei ramas.
Practic, vei fi considerat un neserios, iar numele tau va fi plauzibil sa fie pus pe "lista neagra" a cumparatorilor neseriosi, precum sa fie publicat oriunde, inclusiv prin internet. Si, degeaba sa-l reclami, oricine ii va da dreptate, inclusiv daca-l dai in judecata.

Este caz complet diferit daca coletul ajunge deteriorat la tine, caz in care il poti fotografia /filma si ai justificare pentru a nu-l prelua.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este un lucru urat, fiindca omul va platii 40 de lei pentru transport dus -intors.
Sper sa existe o lista online unde sunt notati clientii neseriosi ca si teparii, sa-i vada tot olx-ul si sa nu mai faca nimeni afaceri cu ei.
Cand ai comandat, nu te-ai gandit ca nu ai bani?
Cum pui omul sa-ti trimita marfa, dandu-i nume si adresa si apoi te razgandesti?
Urat comportament poti sa ai!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti extrem de nesimtit poti. Saracul ala o sa plateasca transportul dus intors cat nu face coletul.

| vulturulplesuv009 explică (pentru suntserios):

De ce sunt nesimțit? Dacă nu am posibilitatea sa ridic coletul? Transportul e 12 dus întors 24

| vulturulplesuv009 explică (pentru suntserios):

De ce sunt nesimțit? Dacă nu am posibilitatea sa ridic coletul, transportul este 12 dus întors 24, nu mai vorbi aiurea

| vulturulplesuv009 explică (pentru suntserios):

Și repet am întrebat dacă pot refuza, nu dacă sunt nesimțit sau nu

| AndreiaDinu a răspuns (pentru vulturulplesuv009):

In primul rand puteai sa te interesezi cat e transportul si da poti refuza nu il rieic si dupa 10 zile parca se intoarce inapoi, dar nu platesti dus intors, el a platit cand am pus si tu platesti dowe 12 lei cand il ridici

| suntserios a răspuns (pentru vulturulplesuv009):

Pai de ce l ai mai comandat atunci?

| mihai69 a răspuns:

Poți, dar un om corect nu ar face chestia asta.
Păcat că pe OLX e raiul țeparilor și nu există sistem de rating.

| Digikey a răspuns:

Client neserios si nesimtit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E urât din partea ta dacă-l refuzi.