| matrix100 a întrebat:

Am fost la Zimnicea, un oras micut din Teleorman, cartofii de anul trecut 2 lei si cartofii noi de anul asta 1.50 lei. Dupa parerea mea toata lumea cumpara cartofi noi si nu de aia vechi care o parte din substantele nutritive le-a pierdut. Care ar fi explicatia de cei vechi sunt mai scumpi? Multumesc

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Probabil nu se mai gasesc din cei vechi, alta explicatie nu gasesc.

| Elena9328 a răspuns:

Fiindcă aia vechi mai sunt și încolțiți. Adică, sunt cartofi care se pun în pământ. De aceea sunt mai scumpi, decât cei noi, care îi găsești la toate colțurile și supermarketurile.

| sierra1 a răspuns:

Or mai fi unii sclintiți care țin morțiș să cumpere dintr-ăia vechi și tratați cu nu-știu-ce ca să nu se strice