| anonim_4396 a întrebat:

Am mai intrebut odata dar nu sunt sigur.
14 ani vreau sa comand de pe eMag si Okazii.ro.
E posibil? Dati-mi si mie detalii va rog. Orice informatie.

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

In principiu, s-ar putea sa fie o problema cu garantia/actele (nu stiu ce spune legislatia romana in acest domeniu) dar oricum n-ai nevoie de ele in majoritatea cazurilor.
Cat timp platesti comanda si semnezi de primire, nu te opreste nimeni. Tocmai de aceeas am scris ca daca iti faci cont, iti pui acolo varsta si dai comanda, e semn clar ca eMag e de acord sa iti vanda produse indiferent de cati ani ai (altfel ar pune limitare, ca la Facebook, sa iti faca un parinte contul).

17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Acesta este numărul de telefon de la informatii Emag unde îi poti intreba pe ei: 0722250000.
La okazii.ro cred ca le poti scrie pe site la rubrica contact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebat* big grin

| IoanaPuppy31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze,acum am vazut ca ai 14. Ma gandeam la altceva.

| tpuuser999 a răspuns:

Daca poti sa iti faci cont, poti si sa comanzi. Ai incercat?

| anonim_4396 explică (pentru tpuuser999):

O sa vreau sa incerc, pana acum am comandat pe numele tatalui, dar tot eu preluam coletul. happy Sigur nu se va intampla nimic?

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, e ok.

| anonim_4396 explică (pentru tpuuser999):

Pe okazii.ro unele produse nu sunt total noi, crezi ca voi avea probleme in caz de vreau sa returnez ceva? Mersi mult de raspuns oricum.

| tpuuser999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu Okazii e alta treaba. Practic, sunt tranzactii intre persoane fizice, nu cumperi de la un magazin, asa ca se poate intampla orice, cu cat esti mai mic de varsta. Daca omu' are rating mare, poti sa comanzi fara griji (mai ales daca nu va intalniti personal), dar altfel mai bine faci contul pe numele tatalui tau, ca sa puteti implica legal politia si protectia consumatorului in caz de probleme.

| anonim_4396 explică (pentru tpuuser999):

Inteleg,chiar daca am citit despre cazuri in care nu au rezolvat nimeni nimic cu politia.Totusi vanazatorul are ceva produse.
Si.
Calificative pozitive in ultimele 12 luni:95.24%
Pozitive 624
Sa merg la risc?
Daca vrei sa te uiti..link...
https://www.okazii.ro/comunitati/okazia-lui/gsmtech3.html

| tpuuser999 a răspuns (pentru anonim_4396):

In principiu nici nu e risc, asa ca poti sa mergi. Discutati prin mesaje, nu pe telefon, ca sa nu ii vina idei happy.

| anonim_4396 explică (pentru tpuuser999):

Asta, e ultima si primesti funda, de ce nu prin telefon? Cum asica nu ii vina idei?

| tpuuser999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica, sa nu-ti auda vocea. Cat timp nu stie ca ai 14 ani, o sa mearga totul ca la carte.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut ca de pe okazii.ro nu poti returna produsele. Doar dupa eMAG.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Nu stiu sigur, se poate daca nu este corespunzatoare descriilor de pe site. Oricum, trebuie sa fiu major ca sa pot comanda de acolo.

| tpuuser999 a răspuns (pentru anonim_4396):

In principiu, s-ar putea sa fie o problema cu garantia/actele (nu stiu ce spune legislatia romana in acest domeniu) dar oricum n-ai nevoie de ele in majoritatea cazurilor.
Cat timp platesti comanda si semnezi de primire, nu te opreste nimeni. Tocmai de aceeas am scris ca daca iti faci cont, iti pui acolo varsta si dai comanda, e semn clar ca eMag e de acord sa iti vanda produse indiferent de cati ani ai (altfel ar pune limitare, ca la Facebook, sa iti faca un parinte contul).

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Daca tatal tau e de acord cu tine sigur ca poti sa comanzi de pe contul lui si sa ridici tu coletul. La Okazii nu prea cred ca se poate deoarece nu este o firma acolo, sunt oameni diferiti care te pot insela!

| anonim_4396 explică (pentru IoanaPuppy31):

Bine spus ultimul enunt.Dar daca ma rics? Chiar vreau sa comand ceva de acolo. :/ Am vazut ca sunt vandute prin FanCourier/Posta Romana deci ar fi la fel ca la eMAG...
Apropo, fieacre vanzator are un raiting acolo, stii? Vanzatorul de la care vreau eu are destul de mult.

| IoanaPuppy31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu. Pai poti incerca dar totusi cere-i acordul tatalui tau. Ce varsta ai? happy