| Alex23236 a întrebat:

Am o intrebare, acum 2 zile am achizitionat un produs de la Altex, mai exact un controller de PS4 dar m-am razgadit si am vrut sa ii fac retur dar cand am ajuns la Altex un angajat de acolo mi-a spus ca nu pot sa returnez produsul deoarece era cutia rupta putin dar am cautat aceasta regula in regulamentul lor si nu am gasit nimic in legatura cu cutia produsulul. Acum m-am gandit sa pun intrebarea asta aici pentru ca mai am 12 zile timp sa ii fac retur si nu stiu daca sa ma mai duc inca odata la Altex.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este. Are dreptate cel de la Altex.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala! Nu te lua dupa Ioneasca. Intotdeauna da raspunsuri de 2 lei. Daca ai cumparat produsul de pe internet (online) poti sa-l returnezi si fara cutia originala. Daca produsul l-ai cumparat din magazin direct, esti la mana lor deoarece nu sunt obligati sa-l primeasca inapoi. Cu alte cuvinte, în cazul în care un operator economic condiționează repararea sau schimbarea unui produs aflat în garanție pe baza existenței ambalajului original al acestuia, cumpărătorul poate face plângere la Autoritatea Națională a Protecției Consumatorului. În urma verificărilor ANPC, comerciantul poate primi o amendă cuprinsă între 15.000 și 25.000 de lei. Citeste aici: http://bit.ly/37BKD8K

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, daca cutia este rupta, desfacuta sau deterioarat, cat si sigiliul sau ambalajul original, produsul nu mai poate fii returnat.
Daca aveai intentia sa-l returnezi, de ce ai rupt cutia?
Acum incearca sa-l revinizi, pe olx.ro sau pe grupurile locale din FaceBook ori Marketplace.

| mihai69 a răspuns:

Depinde cât de ruptă e cutia. Teoretic, ar trebui să primească returul dacă ai cumpărat online. Dacă ai luat direct din magazin... e altă poveste.
Încearcă să pui o reclamație și la ANPC dacă tot refuză primirea produsului.

| Lucian2473 a răspuns:

Altex are dreptate dar daca vrei sa ii faci retur poti invoca o problema de conectivitate. De exemplu, nu se potriveste cu PS-ul tau desi cred ca nici vrajeala asta nu tine.

| OctavianSps a răspuns:

Din pacate pentru tine, imi pare rau dar angajatul e in cunostinta de cauza.