| gaby140 a întrebat:

Am o problema destul de mare la vorbire, iar oamenii nu ma inteleg. Cand trebuie sa merg la magazin sa cumpar ceva cum pot cere fara sa vorbesc? (Am 20 de ani)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un logoped sa te ajute sa vorbesti, iar pe viitor te vei face inteles.

| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa vorbesti rar.
Lumea din jur e rea, dar oamenii care au un cap pe umeri nu te vor judeca.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu am fost paralizat 2/3 din corp; dar prin vointa si multa munca cu mine insumi am reusit sa fiu fara defecte locomotorii sau de vorbire. am reusit chiar sa fac parte din trupele anti-tero. munceste cu tine si ignora rautatile oamenilor fara ratiune!

| Samariteanul a răspuns:

Poti sa te duci la magazin cu o foaie si cu tot ceea ce ai de spus pe ea notat.Gandeste-te is anticipeaza ce-ti va zice vanzatoarea si mai scrie niste replici pe foaie, apoi du-te pregatit.Bafta!

| Adipsih a răspuns:

Daca chiar nu vrei sa vorbesti si nu e un magazin unde te poti servi, poti sa-ti iei un pointer laser si ii arati vanzatoarei ce doresti big grin m-am gandit la asta si pentru mine cand a fost nevoie sa cer ceva de pe un raft inghesuit si nu reusea sa nimereasca ce voiam laughing