| SingleForOne a întrebat:

Am observat că unele magazine au un anumit preț standard pentru un produs, cum ar fi 2.89 Lei.
În altă zi, hârtia de preț este roșie -cea de ofertă, arătând că "noul" preț de ofertă este 2.89, făță de 3.09 Lei sau 3.29 Lei (sau altceva).

De exemplu, am observat la produsele de Coca Cola și energizante, la câteva supermarket-uri Kaufland și magazinele Profi, dar cred că s-ar putea întâmpla și în cazul altor produse, dar și în alte magazine (alimente, haine, încălțăminte, telefoane, mobilă, etc).

Este normal și/sau legal să se întâmple astfel de lucruri?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect normal si legal ca preturile sa urce si sa coboare in functie de cum vrea patronul, sau directorul de magazin. Sunt banii lor, afacerea lor si au dreptul sa vanda marfa pe cat vor ei.
Ilegal poate fii doar daca au afisat un pret pe produs si ei iti cer mai mult pe el.

| SingleForOne explică (pentru Violleta2022):

Numai că, nu cred că le urcă sau coboară, ci mi se pare a fi o înșelătorie, tactică de marketing, bazându-se pe ideea că lumea nu este atentă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SingleForOne):

Este o inselatorie pentru tine, dar totodata este perfect normala si legala, fiind intr-adevar o tactica de marketing.
Daca tu stii si intelegi acest aspect, mergi si cumperi acea hartie igienica cand are pretul mic, fiindca sunt si zile cand coboara pretul.
Cea mai mare inselatorie posibila este facuta la "black friday" cand toti prostii se ingramadesc sa cumpere, crezand ca-i pretul mic.
Se practica aceeasi smecherie de marketing: cu cateva saptamani inainte, urcand pretul ca in ziua de "black friday" sa-l aduca la normal, dar pentru cine nu a urmarit smecheria, pare ca pretul s-a redus foarte mult.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Este ilegal normal, dar este o strategie si o vrajeala ieftin ca sa-si vanda produsele.