| Popa_Razvi_1998 a întrebat:

Am primit mai multe sticle de alcool cadou de ziua mea. Momentan nu am unde sa le tine si o sa stea la temperatura camerei spre cald. Se vor altera? Gust, textura sau comestibilitate. Toate au in jur de 40 de grade.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

laughing Alcoolul nu se altereaza ci se invecheste. Cu cat este mai vechi este mai bun. Il poti lasa mostenire si 1000 de ani. Vin aflat in vase antice care n-aveau dop, a fost gasit dupa mii de ani si a fost bun de mancat pentru ca se transformase in marmelada super alcoolizata.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca ar fi si acoolul de azi la fel de "curat" ca al stramosilor, bine ar fi! Dar, nu este.

| Salontanul a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Atat doar ca asta de astazi nici macar nu se invecheste. Am desfacut o sticla de vin primita si am baut din ea de 3-4 ori dar in timp de o luna. Daca era vin natural se acrea. Ala a ramas la fel si fara dop.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa este.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alcoolul de 40 grade nu se altereaza