| Andrei123Aa a întrebat:

Am primit un mesaj pe telefon care cica e de la eMAG in care spune:"felicitari ati castigat un Samsung s20 faceti click pe link sa va ridicati premiul" ceva de genul. Am dat click acolo si ma pune sa aleg culoare telefonului si sa introduc adresele si informatii. E adevarat?

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! E o pacaleala 100%. Nu te jucva! Uita-te daca este scris ceva pe pagina lor si ai sa te dumiresti ca nu este nimic: https://www.emag.ro/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! Este scam!
Urmatorul pas este sa ti se ceara datele persoanele si un credit card si sa ti se fure datele persoanele.
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu dai clink in asemenea linkuri, fiindca unele cntin virusi care iti penetreaza datele din computer, iti poatae lua datele bancare si chiar face transfer bancar.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand vei castiga ceva pe real, sa stii ca te vor suna in persoana sa-ti suna asta, nu ti se va trimite mesaj pe telefon si in nici un caz nu-ti vor trimite un link in care sa-ti pui datele personale, dupa ce te pacalesc ca trebuie sa alegi un produs.
Spui ca ti s-a cerut sa alegi culoarea si sa introduci adresele si informatia ta.
Iata inca o chichita care-ti confirma ca linkul este al unor hackeri: de ce mai au nevoie de datele tale si informatie, daca deja le aveau pe eMAG, odata ce ti-ai trimis msg pe telefon?
Tocmai pentru ca nu sunt eMAG si vor sa fie siguri ca-ti recuperaeza date corecte si complete.
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu dai clik pe link si sa pui date acolo!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai inscris la un concurs la eMAG care avea un astfel de premiu? Ma indoiesc.

Esti sigur ca linkul e pe domeniul emag.ro? Ma indoiesc ca e.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu are cum, daca iti trimiteau cei de la eMAG, scria clar acolo eMAG si... ei nu fac astfel de campanii, deci nu trebuie sa intri nicaieri.

Numai bine si stay safe! ^_^

| sabin89 a răspuns (pentru DoarBogdan):

"sa intrii nicaieri."
*să intri

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Da, corect. Mi-a scapat. Mersi ^_^

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa suni la Emag si sa-i intrebi daca au un astfel de concurs.
Telefon: 0722 250 000.
https://www.emag.ro/info/contact-relatii-clienti

| Frank51 a răspuns:

Felicitari, mai trebuie doar sa virezi costul transportului in contul afisat in mesaj.

| Werrich a răspuns:

Nu este adevarat, este o inselaciune care foloseste un site clonat al unui site ca sa para real, este pentru furtul datelor cu caracter personal. Nu trimiteti nicio adresa si nicio informatie despre dvs.

| Andrei123Aa explică (pentru Werrich):

Am inteles. Mulțumesc de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fake de la o poștă.

| Andrei123Aa explică (pentru anonim_4396):

Da... Am vazut ceva legat de posta romana pe site-ul ala. Mulțumesc de raspuns

| Adrian5575 a răspuns:

Nu prea cred. Nu iti da nimeni telefoane gratis asa degeaba. Mai bine te lipsesti.

| Andrei123Aa explică (pentru Adrian5575):

Ai dreptate! Mulțumesc!

| StefanE2019 a răspuns:

MARE ȚEAPĂ. Nu băga în seamă toți retarzii cu aceste țepe.
Cât timp nu te-ai înscris tu prin voia ta într-un giveaway, nu vei primi niciodată un premiu așa, de-an...

| Kuroo a răspuns:

Esti sigur ca era mesaj si nu notificare? Posibil sa fi acceptat notificari de la Internet explorer sau google si mai mult ca sigur e fake. Daca e mesaj, ai putea intreba la eMAG daca e adevarat. Poti adresa o intrebare la sectiunea "contact" in care dai exact toate datele mesajului. Nu introduce adresa sau informatii, exista sanse de 99.99% sa fie fake.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Ai cont de eMAG? Te-ai înscris la vreun concurs organizat de ei? De ce ar da un telefon care costă mai mult de 3000 de lei din neant, pe degeaba? Ești sigur că e site-ul lor?

| IAmAndreas a răspuns:

Nu, sa nu urmezi instrucțiunile pe care ți le dau! Este doar o metodă de scam, te vor duce sa îți înregistrezi cardul de credit, sa plătești câțiva lei, după care îți revendici premiul, sau iti spune sa dai un SMS la un număr cu suprataxă, tot in scopul de a-ți fura banii.

| Covid19 a răspuns:

Poate fi adevarat numai daca te ai inscris la vreun concurs pe eMAG