| αndï a întrebat:

Am si eu pls o intrebare big grin

am nevoie de urmatoarele :
-Metanol
-Acid Boric

de unde le pot cumpara? ( la modul ce magazine chesti, si de unde, as vrea sa stiu in valcea daca se poate )

Răspuns Câştigător
| karmy a răspuns:

Acidul boric sau boraxul il poti cumpara de la orice farmacie. Metanolul este mai dificil de cumparat pentru ca este toxic pentru organism nu stiu daca poti sa il cumperi din magazin, nu se gaseste in comert, poti sa il iei de la un laborator de analize.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Acidul boric stiam ca poate fi gasit in farmacii sub forma de apa borica 3%... in schimb, metanolul (alcoolul metilic) care este foarte toxic nu se gaseste decat in laboratoare autorizate pentru analize unde consumul/analiza este strict monitorizat.

| mili_8806 a răspuns:

Pai o data de pe net si apoi sa te duci la un liceu ce are laborator sa te interesezi de unde le procura.

| αndï explică:

Ok sa explic de ce am nevoie de urmatoarele big grin vreau sa creez un efect special cu un foc de culoare verde, si vreau sa il fac natural, nu efect pe calculator... nu iese la fel. Ca sa fac o flacara verde imi trebuie sa amestec acid boric 40% cu alcool metilic pentru ardere 60%. Nu stiu daca merge si cu spirt dar nici la spirt nu se prea vede flacara in conditii de lumina normale big grin