| Adry05 a întrebat:

Am vazut la Lidl ca-s unele fructe ce au o categorie speciala. Sunt ambalate separat si scrie `bio` pe ele. Ce au in plus fata de celalate `de la gramada`?

Răspuns Câştigător
| ovidiu29asd a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu. A fost o politica la nivel global de inrobire a maselor, daca acum 2000 de ani se facea cu sabia, acum se face la nivel de resurse sau la nivel informational. Coca Cola de exemplu a avut anul trecut cifra de afaceri care a depasit cu mult PIB-ul Romaniei. De cativa ani au inceput sa inunde piata nu numai cu suc, ci si sa cumpere din firmele locale de ape plate/minerale, in consecinta, daca maine se inteleg mai multi colosi de genul asta sa lase cateva milioane de oameni sa faca setea, o vor face, iar creierul reptilian din noi e dispus sa faca multe pentru nevoile primare laughing La fel si cu produsele "eco". Au fost lasati sa moara de foame toti producatorii(taranul de la glodenii gandului care n-avea el prea multa minte, dar punea si el acolo cativa pomi in gradina si ii crestea Dumnezeu) de fructe si legume prin terminarea infrastructurii si a pietelor de desfacere, cu ajutorul oamenilor care pentru o firmitura au fost dispusi sa vanda judete intregi, pe care i-a apucat acum peste noapte un "nationalism" iesit din comun si au luat pozitii diametral opuse fata de banci si de multinationale, ne-au lasat cativa ani sa ne indopam cu fructe si legume crescute in vata si coapte cu acid sulfuric, iar acum au aparut ca peste noapte produsele eco, care sunt calitativ mult sub produsele initiale si de 10 ori mai scumpe laughing Si acum imi aduc aminte cand eram copil, acum vreo 15 ani cand ma duceam in piata sa cumpar fructe ma ghidam dupa miros

12 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Sunt mai sanatoase! Nu au fost stropite cu chimicale! Nu au fost fortate sa creasca prin diferite metode etc. Toate metodele astea de a face fructele sa creasca mai repede si mai frumoase dauneaza sanatatii putin, iar astea NU sunt bio!

| TotulSAUnik a răspuns:

Probabil sunt crescute fara ingrasaminte artificiale si nu sunt stropite.

| TotulSAUnik a răspuns:

2 mari actori, ti-au raspuns in acelasi minut laughing))

| Adry05 explică (pentru lpavel):

Mie mi se pare ca din contra, arata mai bine astea mai bio. laughing Si chiar o fi asa sau e vrajeala sa te faca sa dai mai mult pe ele?

| Adry05 explică (pentru TotulSAUnik):

Super, vreau sa fim colegi de bransa. laughing

| Eusuntacela123 a răspuns:

Cele BIO sunt tratate cu substanțe acceptate de regulamentele Uniunii Europene și au fost crescute sub supraveghere, cu controale periodice ale organelor europene sau naționale ale statului în care sunt cultivate.
Despre celelalte nu se știe nimic, doar că sunt fructe.
Să nu te aștepți să poți cumpăra de la Lidl sau de la alte asemenea fructe curate și sănătoase.Cel mai simplu mergi în mediul rural, cumpără sau cultivă, însă nici despre cumpăratul de aici nu pot să-ți dau cuvântul că e în regulă.Cel mai bine e să mănânci ceea ce tu sau apropiați de încredere produceți, să fii sigur!
Numai bine! happy

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sunt sănătoase, crescute in mod natural fără adaosuri si/sau chimicale. În realitate acelasi produs, dar la pret dublulaughing.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca eticheta este adevarata, atunci produsele "bio" sunt ca si cele crescute la bunicii de la tara, in conditii naturale, fara modificari genetice, chimicale si hormoni adaugati.

Insa atentie mare!
Daca nu figureaza pe eticheta si numele si datele de contact ale producatorului, atunci nu poti avea nici o siguranta ca produsul este chiar "bio"!

| ovidiu29asd a răspuns:

Si ca sa concluzionez, pe langa toate orasele mari inca mai sunt localitati micute pe unde poti gasi fructe de 10 mii de ori mai gustoase decat cele eco de la Lidl

regis
| regis a răspuns:

Au o certificare care atesta ca au fost obtinute cu ajutorul unor tehnologii considerate sanatoase.
Vad ca multi isi imagineaza avioane, gen nu sunt fortate sa creasca, nu sunt stropite etc. Cine nu intelege diferenta primeste fix ceea ce merita.

| Adry05 explică (pentru ovidiu29asd):

Daaa, stiu ce zici... Si eu prefer in general produsele luate de la tarani, oua de exemplu nu mai consum deloc de la supermarket, dar uneori mi-e greu sa ajung. :/ in special pentru fructe si legume care trebuie cumparate mai des. laughing

| Lucian4 a răspuns:

R: produsele bio nu au nimic in plus spre deosebire de cele ''de la gramada'' (cum zici tu) care au cea in plus (substante chimice), dar sunt in limita impusa de UE