| barbar a întrebat:

Am voie să filmez în super-market? Carrefour, Lidle.

Te lasă?

Dacă știe cineva, sau a filmat. Vreau să fac un video pe Youtube.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fiind spatiu privat, trebuie sa ai acordul (scris) al conducerii magazinului.
Evident, acordul pentru filmare trebuie sa-l obtii INAINTE de filmare, iar inainte de publicare vei avea nevoie de acordul pentru publicare.
Succes!

| barbar explică (pentru Bula):

Știi că m-am gândit la asta în legătură cu publicarea. Poate să zică ceva de gen-ul: eu filmez preț-uri, public, și apoi să-mi spună că am intervenit în chestii care țin de competiție între super-market-uri.

| Bula a răspuns (pentru barbar):

Prima data trebuie sa discuti cu conducerea magazinului, sa-ti expui parerea, ce doresti sa filmezi.
Daca vor fi de acord atunci, dupa filmare editare si montaj, va trebui sa le arati viitorul film, ce doresti sa postezi.
Doar daca ei isi dau acordul scris pentru material, vei avea dreptul de a publica filmarea.

P.S.
Daca esti destept, poate vei putea obtine si un onorariu (bunicel).

| barbar explică (pentru Bula):

Te bagă prin tot fel-ul de proceduri! Trebuie să merg și la review-ări. Ca în America, înainte să se lanseze un film făcut la Hollywood! La din ăia celebri. De la care producătorii așteaptă disperați un review.

Iar onorariu, prrr, ce fel de onorariu să-ți dea? Nu cred că se procopsesc ei de la un amărât de video pe Youtube. Apelează la profesioniști pentru reclamă.

| Bula a răspuns (pentru barbar):

Nu te intimida!
Multi youtuberi nu sunt profesionisti si au succes imens!
O creatie reusita (plasata pe Youtube) poate sa fie acceptat chiar si ca reclama pentru firma, ceea ce se si plateste.

Capul sus si
Succes!

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa filmezi doar cu acordul conducerii magazinului.
Poti incerca sa le obtii acordul, n-ai nimic de pierdut.

| Simpatic a răspuns:

Dar ce vrei meltene sa filmezi oamenii care fac cumparaturi? Mai lasati-ne cu grandomania voastra de canale Youtube, de parca nu oricine poate avea un canal Youtube, daca era ceva a celor privilegiati mai ziceam.
Asa ca lasa-te de filmat in magazine, filmeaza-te pe tine si ce faci tu!

| barbar explică (pentru Simpatic):

Ce-o fi aia "melten"? Nu am ajuns încă până la grandomanie. Aici: "de parcă nu oricine poate avea un canal Youtube", cred că nu înțeleg context-ul.

| Simpatic a răspuns (pentru barbar):

Meltean exista in dictionar cauta-l happy

| barbar explică (pentru Simpatic):

Ha, ha! Am crezut că e un cuvânt inventat de tine, pe moment.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai voie să filmezi. Dar presupun că nu mergi cu o cameră și tot echipamentul audio video, ca să faci un scurt metraj, deci dacă filmezi cu telefonul nu zice nimeni nimic.

| barbar explică (pentru Frank51):

Nuu. Cu telefon puteam să mă fitilez și eu. Fără să întreb pe nimeni. Lidle este dest-ul de mare. Dar, dacă am o cameră din aia pe care să o țin în mână? Care să aibă calitate mai bună decât telefon-ul! Asta voiam să știu. Evident, fără trepied. Dacă mă duc cu tot cu trepied, atunci clar că am nevoie de aprobare.

În America filmează, youtuber-ii fără nici o problemă. Găsești plin de film-ări pe Youtube.

Mi s-a întâmplat în Altex. Doar făceam foto la niște lap-top-uri, și a venit gardian-ul să-mi zică că nu am voie, de parcă cine știe ce marfă de contra-bandă aveau ei acolo!

| sabin89 a răspuns:

"gardian-ul"; "preţ-uri"; "context-ul"; "gen-ul"; " fel-ul"
Ce-i cu cratimile astea puse aiurea?

| barbar explică (pentru sabin89):

Dis-lexia. Nu sunt aiurea deloc!

| sabin89 a răspuns (pentru barbar):

Sorry

| User252426 a răspuns:

Poți risca

| zalecvdet a răspuns:

Nu ai voie!(e propietate privata)

| Stefania89 a răspuns:

Proprietate privata cu activitate publica, ai voie sa filmezi, sa înregistrezi, nu te lua după commenturi altora și ce afișe lipesc cei din magazin, încearcă sa te intimideze, nu filmezi în biroul lor, filmezi intr-un magazin cu activitate publica. Dacă se leagă de tine chemi Politia