| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să cumpăr un telefon de pe site-urile chinezești a căror prețuri sunt foarte atrăgătoare, de 2 sau uneori și de 3 ori mai mic are prețul ca la noi în țară. Ce părere aveți despre așa ceva, să încerc să risc și să cumpăr unul de acolo? Pot avea încredere în ei dacă la denumire, scrie că telefonul este original?(p.s. telefoane originale a unor companii mari ca Samsung, LG etc. )

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Telefoanele de pe site-urile chinezesti nu-s originale, de aceea costa atat de putin!\
Dar nu-i nimc, ca la vama roamana, o sa platesti TVA si taxe de import si o sa te coste cat ai platii pe unul din magazinele din tara, dar numai ca platesti un fake, pentru ca nu-i original si nici nu ai garantie la el.
Nu, nu poti ave aincredere in ei ca vand telefoane originale la acele preturi f mici, pentru simplu fapt ca producatorul nu poate da unora cu un pret de 3 ori mai mic si altora atat de mult, asta este evidnet cea mai mare inselatorie. Normal ca chinezul declara ca-i original, ca altfel nu si-ar mai vind marfa, dar cati nu si-au plans cumparatura fake, care in plus, vine si fara garantie.

2 răspunsuri:
| RaduMihaiRadu a răspuns:

Eu am comandat multe lucruri printre care si telefoane de pe AliExpress(site chinezesc)

Faza naspa e ca trebuie sa platesti vama la ele si nu stiu cat de mult iti va convine

| Eternityy a răspuns (pentru RaduMihaiRadu):

Dă-mi un exemplu de telefon, și cât trebuie să plătești vama