| Cucos_Casian_2000 a întrebat:

Ati comandat de pe aliexpres peste 1000 de euro?
daca da cat a venit taxa vamala si tvaaaa pls aajutor aam comaandat de 200 de dolari si nu stiu cat va fi taxa vamala

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune corect cat face. TVA este 19% adica 190 Euro. Taxele vamale depind de produse. Nu te lua dupa toate ciudateniile care circula pe TPU. Cauta tu ce te intereseaza, Uite taxe vamale legale: http://bit.ly/2AAOOFd
Unde este scris mai negru si subliniat gasesti tabelele.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In total va fi aproape 100 dolari. Sa ai pregatite tot atat euro (adica peste 400 lei).

| Cucos_Casian_2000 explică (pentru Bula):

Adica mai dau 400 de lei la vama

| Bula a răspuns (pentru Cucos_Casian_2000):

Da. Vama + TVA costa in jur de 40% din valoarea marfii.
Asta daca marfa iti vine din alte tari decat cle cu care tara noastra are intelegere de scutire de vama.