| Anca233 a întrebat:

A comandat cineva de pe Joom? Sunt de incredere?
Am inteles ca plata se face si prin Paypal(este un card Paypal?) si cica iau taxe la vama si se pune TVA, este adevarat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Gyonny a răspuns:

Salut, card PayPal nu există.
PayPal este o aplicație prin care tu poți efectua diferite plăți, poți trimite unui prieten sau poți cere unui prieten bani prin PayPal.
Pe PayPal ai și posibilitatea de a introduce datele cardului tău bancar, iar daca ceri unui prieten iar el te ajută, tu ai 2 variante:
1. Păstrezi banii pe aplicația PayPal și plătești online ce se poate plati cu aceasta.
2. Îți poți transfera banii de pe aplicație direct pe cardul tău bancar.
ATENȚIE!
Dacă faci transferul de bani de pe aplicație pe cardul bancar, vei avea nevoie de cel puțin 2 - 3 zile lucrătoare pentru a se efectua virajul banilor.
Dacă vrei să afli mai multe despre PayPal, poți intra și pe Google să te informezi, sau, poți chiar să îți descarci aplicația PayPal din Magazin Play (la Android) și/sau de pe Apple Știre (pentru dispozitivele Apple), te poți înregistra COMPLET GRATUIT și lucrul asta ți-l spun foarte încrezător pentru că la fel am făcut și eu când m-am înregistrat.
Mi s-au cerut câteva date, gen e-mail, parola și încă câțiva pași pe care, sincer, nu mii mai amintesc acum... Dar a fost totul complet gratuit, și de atunci am început să o înțeleg

Cât despre aplicația Joom, și eu am comandat câteva produse și chiar sunt ok... Multe persoane se plâng de faptul că produsele ajung greu... Este și normal, produsele pornesc din China, și vin cu feribotul, nu cu avionul. Și de aceea necesită mail mult timp.
Sper că răspunsul meu îți este de folos.
Să ne auzim de bine.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am comandat de pe Joom. Dureaza mult sa vina produsele. Am avut si care n-au venit. Nu platesti transport. Produsele pana la 9, 99 Euro nu platesti nimic. Peste 10 Euro platesti TVA si peste 150 de Euro platesti TVA si taxa vamala. Am platit cu cardul Visa si nu prin PayPal. Nu cred ca se poate plati cu PayPal. Ideea este ca daca produsele nu vin in 75 de la data plecarii iti vireaza banii in cont automat pana in 14 zile. Din 5 produse mi-au venit doar 3. Pentru celelate doua mi-au dat banii. Culmea! La o alta comanda (separata de primele 5) mi-au dat banii ca n-a venit produsul (un stick de 2 Tb). A doua zi mi-a venit obiectul si am luat legatura cu ei sa le spun ca mi-a sosit obiectul si ca vreau sa le returnez banii. Mi-au spus sa-l pastrez cadou pentru ca nu a venit in timp legal. Nu as lua de la ei telefoane. Multe sunt facaturi si daca se strica n-ai garantie. In rest, eu cred ca sunt Ok.

| ℓαυяα a răspuns:

Legat de taxele vamale, pentru produsele sub 10€ nu se platesc. Peste 10€ platesti TVA și peste 150€ platesti tva + taxe vamale.

| Violleta2022 a răspuns:

Paypalul este o platforma internationala de plati, doar online, fara card, legata de contul tau bancar, care isi trage singura banii direct din contul bancar.
Taxele de import si TVA-ul sunt platite vamei romanesti, nu celor de la paypal si se percep numai daca produsul cumparat are valoarea de peste 100 euro.
Un cont eligibil de paypal, se poate face numai peste 18 ani!

| Issabelle6789 a răspuns:

Eu am comandat dar nu stiu daca e acelasi serviciu si pentru Romania pentru ca eu locuiesc in Germania.Produsele au venit cam in vreo luna si despre calitate ce pot spune: vin din China? Eu una n-am platit nimic pe transport dar nici nu prea au fost comenzi la un pret mare.Din cate stiu daca depasesti o anumita suma trebuie sa platesti transportul.

| Carasin a răspuns:

Use amazon, aliexpress numai nu de pe joom!

| Ak40 a răspuns:

Am comandat eu de pe joom si uneori se intampla sa vina greu produsele dar in rest e ok poti comanda si cu PayPal si un mic secret care merge si inca nu lau rezolvat e ca poti lua produl si apoi astepti restul zilelor si dai refound banii vin ca am incercat happy