Întrebare recomandată | MHems a întrebat:

Am cumpărat o pereche de tenişi Converse All Star din Hervis. Dacă nu au Registered Trademark (®) înseamnă că sunt fake? Am verificat, au Bullet Point-ul acela, sunt identici cu "originalii", sunt fabricaţi în Vietnam. Sunt originali sau fake? P.S. am dat 250 RON pe ei. OFER FUNDĂ.

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Nu e obligatoriu (insemnul ® arata ca marca este inregistrata la OSIM).
Calitatea si pretul pot conta in recunoasterea unei marci originale, si bineinteles si magazinul care vinde produsul.
Insa crezi ca insemnul ® nu ar fi putut fi imprimat de catre falsificator?
Ba da!
Asa ca e greu de spus daca ceva e sau nu original.
Nici macar tablourile celebre nu pot fi recunoscute ca originale decat dupa cine stie cate investigatii ( calitatea si compozitia panzei, culorii, etc.)
Asa ca multumeste-te ca ai cumparat de le" Hervis", care iti garanteaza ca produsul e original (Trebuie sa-ti dea certificat de calitate si de garantie).
Oricum, sa-i porti sanatos / sanatoasa!