| TheDarkDragon a întrebat:

Buna, am facut o comanda pe Flanco, acum cateva zile si fiindca am gasit un produs mai bun, doresc sa anulez comanda. Le-am dat pe site un mesaj si mi-au trimis un mail prin care au zis ca ei nu mai pot face nimic in legatura cu anularea, deoarece a fost predat curierului coletul, dar as putea refuza produsul la livrare daca nu il mai vreau. Intrebarea mea este, daca refuz coletul cand vine curierul, voi avea ceva daune de platit lor sau magazinului? E o unitate care costa destul de mult, deci nu vreau probleme. Probabil e o intrebare cam stupida ca ma gandesc ca nu as avea de platit nimic, dar vreau sa fiu sigur.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii, un produs cumparat online, se poate refuza la primire sau in termen de 14 zile. Nu trebuie sa dai explicatii, nu trebuie sa platesti returul. Daca ai platit online va trebui sa spui un numar de cont bancar (IBAN) si sucursala (filiala) in care sa-ti vireze banii. Ei au obligatia sa-ti vireze banii in maxim 30 zile de la primirea returului. Unele magazine au supralicitat si ai dreptul sa refuzi in 30 zile.
Pentru conformitate citeste si aici: https://bit.ly/2Xf86tY
OUG 34/2014 precizează că magazinul online nu are voie să descurajeze dreptul clientului de a returna produsul.

| TheDarkDragon explică (pentru Salontanul):

Insfarsit un raspuns competent. Mtumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Multumesc!

| sierra1 a răspuns:

"daca refuz coletul cand vine curierul, voi avea ceva daune de platit"

probabil returul și mi se pare corect

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti de vina ca inainte de a da comanda nu te gîndesti, cauta mult oferte pana sa alegi una, nu pune omul pe drumuri ca ai tu toane, acum cumpăra unitatea si asta e ramîi cu ea tu ai vrut o.

| TheDarkDragon explică (pentru CristiDinBucuresti):

Te doare capul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Are dreptate, nu e vina lui ca esti tu batut in cap.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Pe tine te doare ca o sa ai de dat bani.

| TheDarkDragon explică (pentru Cosmin86):

Sunt batut in cap ca ce? Ca mi-a aparut alta oferta? Nu inteleg de ce dracu va mai obositi sa scriteti comentarii aiurea, in loc sa raspundeti la intrebare. Mie cei de la magazin mi-au zis prin mail sa refuz coletul, dar nu au specificat nimic altceva, punct. Daca nu esti in stare sa dai un raspuns, canta la alte mese.

| Eugen80 a răspuns:

Suna la curier sa nu ti-l mai aduca si sa faca ei retur direct. Altfel il refuzi cand vine la usa si gata.
NU esti obligat sa platesti nimic, dar incearca sa nu mai anulezi alta data, sa nu te trezesti ca te anunta ca nu iti mai livreaza nimic, pentru ca au pierdut destui bani pentru un nehotarat!

| TheDarkDragon explică (pentru Eugen80):

Stiu si eu ca nu a fost ok cum am procedat. Dar mi-am dat seama ca era o pierdere de bani pe produsul comandat initial, nu merita sa il pastrez pe acela, doar de dragul curierilor. Evident ca le-as fi dat banii pentru transport, dar am vorbit la telefon si au zis ca e totul ok, inca nu apucasera sa vina spre Brasov, unde stau eu. Noroc ca m-au sunat astazi dupa ce am scris eu intrebarea aici, si urma sa ajunga abia maine la mine.

| iKaiju a răspuns:

Probabil ai de platit doar drumul coletului inapoi