| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent!
Am comandat cateva lucruri de pe Aliexpress si am primit in posta aviz ca trebuie sa ridic de la oficiu postal un colet.
M-am dus a doua zi la oficiul postal cu buletinul, avizul primit si niste capturi de ecran printate din aplicatia Aliexpress de la sectiunea "My orders" (comenziile mele), pentru ca pe aviz scrie ca trebuie sa ma prezint la posta si cu o foaie pe care sa fie printata comanda, care sa contina numele produsului, numele destinatarului si pretul. Nestiind care dintre produsele comandate a ajuns, am printate capturi de ecran de la toate produsele.
Cand am ajuns la oficiul postal cei de acolo mi-au spus ca foile cu comenzile nu sunt bune, si ca imi trebuie altfel de foi cu comanda (de preferat din care sa reiasa si ca am platit acele produse). Ce sa fac ca sa imi ridic coletul?
Dau funda, multumesc!

3 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Valoarea fiecarui produs nu trebuie sa depaseasca 10 euro pentru a nu plati taxe vamale. De aia ei vor dovezi ca ai platit mai putin.
Insa, nu am patit niciodata sa tina asa cu dintii de regula.

Banuiesc ca vrea sa vada un extras.
Cum ai platit? Daca ai platit prin card bancar da prin la istoric, cu tranzactiile respective.
Intra si in My AliExpress > Order List si la fiecare produs da-i Order Detail si printeaza acea pagina.

Oricum e absurda persoana respectiva dar nu ai ce face.

P.S. Poti incerca si cand nu este persoana aia pe tura. Poate altcineva nu va fi atat de restrictiv.

| anonim_4396 explică (pentru sorinake):

Am platit prin card bancar si niciun produs nu a costat peste 10 euro. Problema e ca am printat exact acele pagini de care spui, dar se pare ca nu am printat ceea ce trebuia. Voi incerca sa merg si cu un extras de cont, poate asa imi vor da coletul.

| sorinake a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa prinzi si pe altcineva pe tura dupa cum spuneam.
Unele persoane sunt foarte frustrate de jobul care il au si isi revarsa frustrarile pe cei din jur.winking