| Aaanon a întrebat:

Am o intrebare: acele laptop-uri mai mici au o denumire speciala?

13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ultrabook
intre 12 si maxim 15 inch, foarte usoare, foarte subtiri. cele mai intalnite sunt modelele de 13 si 14
Autonomia este decenta, dar nu extraordinara, datorita dimensiunilor reduse

Tot din categoria compacta fac parte convertibilele, adica 2 in 1 (dimensiuni de tableta + dock ce include tastatura). Ca OS exista variante cu Windows (x86-64), Linux sau Android.

Si netbook-urile, foarte populare intre 2009-2014, in ziua de azi pe cale de disparitie. (intre 10 si 12 inch).
Veneau cu hardware destul de limitat.

| Aaanon explică (pentru NLS):

Am inteles. Multumesc mult pentru informații! As mai avea o intrebare: exista vreo diferenta intre laptopurile de la Apple si macbook-urile (vad ca si acestea sunt de la Apple)

| JustCosmin a răspuns (pentru Aaanon):

Apple e firma care produce macbook-urile.

| NLS a răspuns (pentru Aaanon):

Unde ai vazut "laptop Apple" si sa nu aiba titulatura MacBook?
Unele sunt intr-adevar laptopuri, dar toate fac parte din clasa MacBook.
Singura diferenta e de putere si dimensiuni.

MacBook - la 12 inch, si performante reduse, (pentru 1500 euro cel putin) sunt un fel de netbookuri. Cu ultrabook-urile concurentei nu prea pot fi comparate decat ca dimeniune, ca performante sunt in urma.

MacBook Air, sunt si ele usoare, au 13 inch, perfomanta e mai buna decat a celor precedente, dar nimic deosebit, in tabara Intel gasesti laptopuri asemanatoare la 2500-2800 RON (la m-ar costa 1000 euro)

Cap de afis: MacBook Pro, vin intre 13 si 15 inch, (preturi intre 1500 si 3000 euro). Ele pot fi numite laptopuri.

In Romania ajung pe la preturile acestea.
https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/apple/

Sa dau 9000 ron pe un laptop doar pentru ca are un mar pe el?
Nu, multumesc.
De banii aia imi iau 2 de la concurenta.
Incepand cu Windows 7, diferenta de productivitate e ca si inexistenta.
In era Windows XP sau chiar Vista, cei care se ocupau de produs de continut aveau nevoie de produsele Apple ca de aer.
Acum, nu mai conteaza, pentru ca Windows a devenit si el un produs stabil si acest lucru e binevenit, pentru ca paleta de programe disponibile e mai mare.

| Aaanon explică (pentru NLS):

Mtumesc frumos! A-ti putea sa imi recomandați un laptop de dimensiuni mai mici, dar totusi sa fie de calitate buna? As vrea sa aiba memorie mai mare, sa il folosesc pentru facultate, pentru cursuri, video -uri, proiecte. Bugetul ar fi pana in 2500 de lei. Va multumesc mult pentru răbdarea de care dati dovada!

| NLS a răspuns (pentru Aaanon):

Ce fel de facultate?

Proiectele de la mate-info sau Calculatoare/ Mecatronica, etc, nu prea seamana cu cele de la uman sau stiinte economice, (unde un i3 si 6GB RAM sunt arhisuficiente).

Deasemenea, ecranele mai mici de 15 inch obosesc rau ochii la folosire mai indelungata, si nici pentru munca (proiecte) nu sunt cea mai buna alegere. Pentru filme nici atat.
Rezolutia optima pentru un ecran de 15 este minim 1600x900 (ideal 1920x1080).

| JustCosmin a răspuns (pentru Aaanon):

Https://www.emag.ro/......D4CQ1SBBM/
Asa ceva cu cateva observatii:
1. Placa de retea LAN este 10/100, in schimb cea Wireless este Gigabit, deci daca vrei viteze mai mari de upload/download, trebuie sa folosesti laptopul pe wireless.

2. Are HDD de 1 TB, dar are 5400 rpm, tocmai de aceea iti recomand un mic upgrade. Avand unitate optica, poti renunta la ea si in locul ei sa pui un caddy in care sa pui HDD-ul, iar in locul lui sa pui un SSD de cel putin 240 GB.

3. Placa video e din gama entry-level, dar fiind DDR5, dar pentru filme si alte mici procesari video (daca este cazul), se descurca bine.

4. De sistemul de operare Linux se scapa usor. Recomandarea e sa pui Windows 10 pro pe 64bit.

| Aaanon explică (pentru NLS):

Facultatea de medicină

| Aaanon explică (pentru NLS):

Pentru Facultatea de medicină

| NLS a răspuns (pentru Aaanon):

2.795,68 RON
https://www.pcgarage.ro/......s-os-gold/

2.798,99 RON
https://www.pcgarage.ro/......k-backlit/

2.898,99 RON
https://www.pcgarage.ro/......k-backlit/

Nu recomand ceva sub aceste modele, modelele cu U in coada (precum cel recomandat de colegul) sunt economice, dar si puterea e pe masura.

La concurenta, acesta ar fi ceva asemanator, (diferenta e la procesor, cantitatea de ram, atat a sistemului cat si a placii video.) 3.349 RON

https://www.emag.ro/......D203CFBBM/

Am avut pe mana sisteme cu procesoare economice (seria U), si pot spune ca nu se misca prea grozav. Daca poti extinde bugetul, ia ceva ce peste vreo 3 ani (chiar 4) va rula ca si in prima zi.
Deasemenea, o GTX 1050 este mult peste Radeon 520.
Daca o sa lucrati si in ceva programe de simulare (structura ADN, etc), te va ajuta mult o nVidia.

| Drsss a răspuns:

Bună!
Te referi la mini-laptop?

| anonim16121 a răspuns:

Notebook

| JustCosmin a răspuns (pentru anonim16121):

Notebook = Laptop. Laptop-ul de mici dimensiuni se numeste netbook.