| Rama89 a întrebat:

Buna! Am o mica dilema, la voi urca curierii pana la usa sau mergeti voi la masina dupa colete? Sunt obligati sa vina pana sus la usa? Trebuie sa le las ceva bacsis daca urca?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Asa ar fi frumos din partea ta sa ii dai 3 lei de o cola
Pt ca la 20 de colete sa facă si el de o shaorma si o cutie de cola

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In trecut aveam o balustrada faina cu un fel de acoperis cum au americanii la casele mari la intrare, intr-un colt le lasa (aveam eticheta pusa pe usa unde spunea unde sa lase coletul) - cand nu se putea si era nevoie de semnatura aveam un magazin specific unde ridicam coletul. Acum le duce in baza militara de unde apartin

| darrio2007 a răspuns:

Te suna si cobori la scara, ca sa iti dea coletul. Daca este ceva mare, ceva gen masina de spalat, frigider etc, ii dai 20 de lei ca sa te ajute pana la usa apartamentului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unele firme au serviciul curier rapid door-to-door. Verifica pe site-ul fiecaruia si cere-l sa-si respecte regulile. Nu esti bligat sa lasi bacsis nimanui. Cei cu colete mari (masini de spalat, aragaze, etc) au obligatia sa vina pana la usa si sunt 2.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La mine urcă. Ei, din câte știu trebuie să livreze ție, care ești în apartament, la ușa ta, iar nu la ușa blocului. Asta chiar și pentru simplul motiv că trebuie să îmi livreze ei mie, iar nu să mă oblige să car eu coletul prin bloc. Da, eu le dau comision, dar condiția să se poarte și să vorbească civilizat.

| Wr3nch a răspuns:

Doar cei de la food delivery urca.

| lpavel a răspuns:

Daca stai in apartament normal ca trebuie sa cobori! mai sunt si altii care isi asteapta coletul... iar daca tot a urcat, la fel e normal sa-i lasi bacsis!

| gabicoo a răspuns:

Sunt obligați să-ți aducă ce ai comandat la ușă, indiferent de etaj și fără bacșiș!

| Brizbriz a răspuns:

Sa le dai un 2-5lei, e pur si simplu politete

insa sunt unii, de la unele firme, care nu urca orice ar fi, inclusiv pentru colete care cantaresc 50g (mi s-a intamplat)
in teorie astora le poti face reclamatie la firma de curierat si la firma de unde ai cumparat, pentru ca, de aia platesc transportul, sa imi vina pana la usa, nu o sa urc eu cu un frigider, cu un picior beteag si durere de spate, ca ala nu are chef sa se deranjeze

totusi, nu am mai vazut asa ceva de ceva vreme, cred ca au fost reclamatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să vină la ușă.

Nu îi dai nici un bacsis, plătești doar cât ai de dat dacă e colet cu plata când îl primești acasă.

Deja e SCUMP serviciul de curierat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merg eu la ușă pentru colete. Mă așteaptă în mașină.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Da trebuie, ca la hotel cand iti e adus bagajul in camera...ti l-a adus si intinde mana sa-i lasi ceva laughing ..curierul nu mai intinde, daca vrei bine daca nu pleaca

| Jessica1235 a răspuns:

Eu întotdeauna cobor după colet

| DARLINGx a răspuns:

De ce ar trebui să urce până la ușă? Eu mereu am iesit in fata blocului sau chiar mai departe incat sa-i fie lui mai comod cu stationarea, dar e ok ca macar atata bun simt sa aiba clientul.

| Rama89 explică:

Unii urca fara sa ii chem (cargus, sameday), iar la altii e musai sa cobor ca nu vrea sub nici o forma sa urce (gls, fan). Probabil ca depinde de agentul de pe zona, de cat de multe livrari are de facut.

| Radu059 a răspuns:

De ficeare data au urcat. Nu cunosc cazuri care sa fii coborat cineva jos.