| oookrstaooo a întrebat:

Buna, am primit astazi prin mesaj un aviz precum ca am un colet pe care il pot ridica doar dintr-un oras foarte departe de mine in termen de 10 zile. Eu nu am cumparat nimic asa ca nu stiu despre ce e vorba. Ceea ce mi-am comandat eu au fost niste chestii de pe Aliexpress in luna aprilie care nu au ajuns nici acum, dar mereu mi-au venit la sediul postal din orasul meu, deci nu cred ca despre asta e vorba.
Cu siguranta nu am cum ajunge sa ridic orice ar contine coletul, de oriunde ar fi venit, asa ca va intreb daca va fi vreo problema ca nu il ridic in termen de astea 10 zile, ce se poate intampla?

9 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Nu, nu o sa fie nicio problema. Se va intoarce coletul inapoi la cel care l-a trimis.

| oookrstaooo explică (pentru Ronnix):

Si daca e vorba, prin absurd, de unul dintre coletele mele externe, cu toate ca nu cred, se va intoarce inapoi in tara de unde a fost trimis?

| Catrice a răspuns (pentru oookrstaooo):

Logic ca acolo se întoarce... săracul om care plătește returul sad

| mihai69 a răspuns:

Ignoră mesajul. Dacă nu e tentativă de phishing, atunci oricum nu e treaba ta dacă spui că nu ai comandat nimic.

| anonimg a răspuns:

Contactează firma care ți-a trimis avizul. Nu suna și nu trimite mesaj pe numărul pe care l-ai primit.
Caută numărul de telefon al firmei de curierat direct de pe site-ul firmei.
Întrebi astfel în mod direct firma de curierat dacă ai primit un colet. Dacă nu ai primit, înseamnă că este o țeapă.
Dacă vei primi mesaj cu un link unde să-ți introduci datele, să ingnori și mesajul și link-ul.
Sunt oameni specializați pe țepe.

| oookrstaooo explică (pentru anonimg):

Nu am primit niciun numar de telefon si nu am pe ce site sa caut stiind ca nu am comandat nimic, nu am de unde sa il iau. Mesajul l-am primit de la un nr. scurt format din 4 cifre

| Wr3nch a răspuns:

Verifica bine ca e o teapa cu mesaje de la posta romana si daca iti bagi datele o sa se bucure tare.

| Gligore2000 a răspuns:

Depinde de valoare, cateodata vin la tine in oras iar alte dati la posta vamala din municipiu.