| barbirrobert a întrebat:

Bună, am primit o pereche de papucii de la un tip de pe OLX care ii vindea dar nu am primit ce trebuie, mi-au venit prin fan courier. El mi-a spus sa ii dau adresa si imi va trimite papucii, acum trebuie sa ma duc la un sediu fan courier cu un AWB printat cu destinatia si expeditorul pentru a primi banii inapoi?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trimite le un mesaj celor de la olx cu numele si numarul de telefon al celui de la care ai cumpărat, trebuie sa mergi pe olx la sectiunea contact si le trimiti lor mesaj si vezi ei ce i ti raspund cum i ti mai poti recupera banii inapoi. Sau alta varianta plîngere la politie, mergi la politie le spui ce ai cumparat de pe olx le dai numele si numarul celui care te a inselat cu 500 lei si se vor ocupa politistii de caz.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adio bani...asta este escrocheria, sa puna o poza cu ceva si sa-ti trimita niste vechituri sau gunoaie.

Fancourier nu are nici o obligatie fata de tine, banii sunt trimisi in aceeasi zi la vanzator, deci imposibil sa recuperezi ceva de la ei.

OLX spune clar ca nu este raspudnerea lor sa-ti verifice tie marfa si chiar esti sfatuit sa NU cumperi nimic daca nu te intalnesti cu vanzatorul sa vezi ce cumperi. Ai riscat si ai pierdut, ca multi altii care sunt naivi si platesc fara sa vada marfa.

Ce poti face?
1. incerci sa contactezi vanzatorul si sa te intelegi cu el sa-ti trimita papucii din fotografie si daca nu il poti ameninta cu politia.
2. faci reclamatie la olx.ro
3. faci reclamatie la Politie pentru inselaciune.

| barbirrobert explică (pentru Violleta2022):

Dar daca ma duc la fan courier si spun ca vreau sa ii dau inapoi si sa iau banii dandule acel AWB, ei imi vor face acest serviciu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru barbirrobert):

Nu, fan curierul nu se implica in tranzactiile tale sau ale altora de pe olx, fan curier transporta marfa ei nu stiu ce se afla in acel colet poate fi orice, de la pantofi pana la televizoare sau alte aparate, asa ca numai olx îi poate sterge contul definitiv acelui țepar si politia il poate obliga sa i ti dea banii inapoi, desii sunt sigur ca șansele de a i ti recupera banii sunt inexistente, de multe ori nici politia nu face nimic si asa multi hoti si țepari au conturi pe olx, unii au conturi fase si este imposibil sa mai dai de ei, odata ce au vindut marfa si au păcalit un client sau mai multi, wei dezactiveaza sterg acel cont si la revedere numai dai de el, plus multe numewre de telefon sunt cartele pre pay ei pun un numar de telefon si dupa ce se vad cu banii luati pe produsele vindute dezactiveaza numarul arunca cartela, si mai gaseste l daca mai poti.Deci tu ai ramas din pacate cu o mare pagubă, nu trebuia sa cumperi de la cineva care nu are calificative pozitive si recomandari din partea altor oameni care au cumparat de la el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru barbirrobert):

Nu, FanCurier NU poate sa-ti faca acest serviciu, fiindca ei nu sunt raspunzatori de ce ai primit tu in pachet.
Ti-am mai explicat ca fan curier a trimis deja banii la cel care ti-a trimis marfa si NU este raspunderea lor legala, sa-ti dea nimic inapoi. Oricum NU mai au banii tai!
Este raspunderea ta sa contactezi vanzatorul si sa recuperezi banii, dar asta ti-am mai spus!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunt multi țepari pe olx asa ca banii inapoi nu i mai primesti, si returnarea produsului te va costa alti bani la fan curier ca ei nu fac gratis nimic, suna l pe hoțul de la care ai cumpărat si spune i ca te a inselat, cît ai dat pe papuci? Sa i ti trimită banii inapoi si tu îi trimiti inapoi papucii care ti a vîndut.

| barbirrobert explică (pentru CristiDinBucuresti):

500 lei acum nu mai raspunde

| barbirrobert explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar daca ma duc la fan courier si spun ca veea sa ii dau inapoi si sa iau banii, ei imi vor face acest serviciu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru barbirrobert):

Trimite le un mesaj celor de la olx cu numele si numarul de telefon al celui de la care ai cumpărat, trebuie sa mergi pe olx la sectiunea contact si le trimiti lor mesaj si vezi ei ce i ti raspund cum i ti mai poti recupera banii inapoi. Sau alta varianta plîngere la politie, mergi la politie le spui ce ai cumparat de pe olx le dai numele si numarul celui care te a inselat cu 500 lei si se vor ocupa politistii de caz.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă

| Mihai0101 a răspuns:

Poate tie invatatura de minte sa nu mai iei de pe olx fara sa verifici produsul ia din zona ta si verifica produsul intodeauna!

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Olx nu are nicio politica pentru cazuri de genul? Ce scrie pe site?
Doar dacă n ai făcut tranzacția in afara site ului, poți face reclamație la ei

| StripperRaoul a răspuns:

In loc sa ceri deschidere colet cine te o pus sa nu ceri?

| barbirrobert explică (pentru StripperRaoul):

Am spus ca vreau sa ii dau inapoi si curieri a zis ca nu poate sa ii ia sa comlletez un formular si dupa sa ii duc la eu la sediu