| Username7388383839 a întrebat:

Buna,am trimis un colet la cineva, si acea persoana nu a ridicat coletul.I-am zis ca v-a trebuii sa plateasca returul.Acum nu mai raspunde la mesaje, cum a-s putea sa ma razbun si sa-i para rau avand in vedere ca ii stiu adresa, nr de tel si numele.Dau funda

9 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Comanda chestii de pe net cu adresa lui

| Uxellodunon a răspuns:

Ia contact cu niste centuriste si zi sa vina la adresa lui (pastrandu-ti anonimitatea). Asta e nasoala rau, fiindca o sa aiba de aface cu pestii sau chiar cu mafia.

| Allen1999 a răspuns:

Pai poti sa ii comanzi chestii si sa le trimiti acasa la el sau poti sa pui nimaru pe situri de excorte

| Uxellodunon a răspuns:

Pune o fata sa il sune. Daca raspunde el, inchide, daca raspunde o femeie e probabil nevasta-sa, atunci fata intreaba de el si inchide dupa. Poate va crede ca e amanta lui

| Uxellodunon a răspuns:

Suna/intra pe siteul fiecarei pizzerii din zona si comanda pizza pe adresa lui.
Mai poti sa suni la tot felul de agentii de servicii (deratizare, instalatori, zugravi) si sa programezi o intalnire la adresa lui (mai multi in aceeasi zi preferabil)

| Uxellodunon a răspuns:

Da cumva un pont anonim la politie cum ca vinde droguri sau ceva de genul. Sa nu mergi prea departe (arme ilegale, persoane rapite etc) fiindca o sa dea mascatii peste el si s-ar putea sa fie ranit sau impuscat dintr-o confuzie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sincer de ce ai vrea sa te razbuni? Asta e, cine stie motivul pentru care nu mai vrea coletul poate o fi murit, tu nu stii adevaratul motiv, tu nu trebuia sa trimiti unui necunoscut ca stiai ca există riscuri, acumar fi urît din partea ta sa te razbuni, poate ca omul vrea sa ia produsul, dar daca i-a fost furat telefonul? Sau portofelul cu bani, daca ai adresa lui fa o reclamatie la politie si vor elucida ei cazul, nicdecum sa nu te razbuni tu ca ne stiind adevaratul motiv si mergind pe presupuneri o pătesti rau.

| unsimpluom87 a răspuns:

1.Cel mai bine este sa iti faci propria baza de date cu clienti neseriosi, iar pe viitor sa nu le mai trimiti. Niciodata sa nu postezi datele lor online pentru ca e ilegal.
2.De asemenea ori de cate ori trimiti un colet ar fi recomandat sa il suni inainte ca sa vezi daca e sigur legat de comanda.
3. Fa-ti contract cu un curier pentru ca sa ai pierderi mai mici in astfel de cazuri.
Din pacate acesta e sistemul actual in Romania. Trebuie sa mai crestem ca dezvoltare pana comenzile vor fi procesate doar cu cardul, gen ebay, amazon, etc.

| Uxellodunon a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu trebuia sa trimita unui necunoscut? Pai asa functioneaza comanda online prin ramburs, asa se face, si clientul e responsabil de plata transportului, vanzatorul platindu-l initial
Sa comanzi ceva cu ramburs ca dupa sa te razgandesti si sa il fortezi pe vanzator sa suporte costul transportului e cum s-ar zice "a dick move".

E alegerea lui daca sa cheme politia sau sa ii trimita pizza la domiciliu, ar putea crede ca pierderea a 40-60 de lei pe transport merita sesizarea politiei, sau ca ce a facut e mai mult o crima sociala.

Omul a intrebat ceva concret, treba lui daca vrea sau nu sa cheme politia