| LuckyFf a întrebat:

Aș dori să comanda de pe site Wish, dar nu stiu cum să realizez comanda.
1.Imi puteti spune cum pot efectua comanda pas cu pas?
2. Se plătește doar cu cardul? Sau se poate si ramburs la curier?
3. Trrbuie sa plătesc undeva taxe vamale? Si daca da, unde se plătesc?
4. Cam cât durează sa ajung coletul?
Dacă mă poate ajuta cineva care a dat deja o comanda, as aprecia enorm.
# Funda!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

1.Imi puteti spune cum pot efectua comanda pas cu pas?
Comanzi produsele cu cele mai.multe review-uri care au dovezi cu poze astfel vei vedea dacă produsul e la fel ca in poză. Când se pune in cos ai opțiunea de a selecta și prețul transportului fie gratuit ori cu plata. Dai next până ajungi la partea de plată.

2. Se plătește doar cu cardul? Sau se poate si ramburs la curier?
Poți plăti atât cu cardul, western union, PayPal. De recomandat este PayPal, daca se întâmplă să nu livreze ori sa se piardă produsul pe drum, poți porni disputa și paypal îți restituie banii. Tot ce e comandat din afara României, produsul nu se poate plati ramburs! Va veni fie cu curierul ori posta vamala.

3. Trebuie sa plătesc undeva taxe vamale? Si daca da, unde se plătesc?
Dacă depășești de 10 euro plătești taxe vamale din câte îmi aduc aminte deși sunt minime. Dacă locuiești în afara României, nu.mai.platesti acele taxe vamale.

4. Cam cât durează sa ajung coletul?
Dacă ești în România depinde de noroc poate dura de la 3 săptămâni până la 6 luni.
Eu am comandat de pe ebay și pe atunci locuiam în Germania și mi-au venit produsele in 3 și 4 săptămâni direct la cutia poștală. In țările din Europa îți vin direct acasă și ești scutit de acele taxe.

2 răspunsuri:
| mirceakitsune a răspuns:

1. păi introduci cardul tău de credit pe site-ul sau aplicația lor, bagi numărul de la card, cvc-ul, adresa, și ce o să îți mai ceară, nu e dificil să bagi datele de la card pe aplicație sau site, adică sunt cam la fel amândouă.

2. da, se plâtește doar cu cardul de credit western union sau paypal, de recomandat paypal, a și nu se poate ramburs la curier și pe site și pe aplicație, dacă se întâmpla să nu fie livrat prostusul, poți cere banii în înapoi, sau să pornești dispută la paypal și paypal îți va oferi suma de bani oferită acelui produs care nu a ajuns înapoi ție.

3. dacă depășești 10 euro, da trebuie să plătești ta ele vamale, dacă locuiești în afara româniei taxele vamale nu vor mai fii necesare să le plătești.

4. dacă locuiești înn românia durata poate fii de la o lună până la șase luni.

| ynexistenta a răspuns:

Eu am comandat mai mult de pe joom,au transport gratuit,pretul e exact cum scrie la fiecare produs,pe wish, am vazut ca la produse nu are pus si tva-ul, cand bagi in cos sa platesti, vei vedea ca pretul e mai mare.mie mi-a adus postasul majoritatea coletelor, cateva le-am ridicat de la posta vamala, nu am platit niciodata nimic nici acolo pentru ca nu li s-a parut ca ar fi prea scump ce a ajuns la ei.nu am comandat produse foarte scumpe si in cazul in care nu mi-au ajuns produsele, joom mi-a dat banii inapoi de fiecare data, pe acelasi card dupa care am comandat.deci eu nu recomand wish dar tu faci cum doresti.