Întrebare recomandată | Styles21 a întrebat:

Buna,
As vrea sa comand ceva de pe un site din Cehia, stie cineva daca se plătesc ceva taxe vamale in plus? Sau depinde prin ce metoda mi se livrează articolele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se plateste nici o taxa in plus, nici TVA si nici taxa vamala, avand in vedere ca ambele tari fac parte din UE.

| Styles21 explică (pentru Ioandelasal):

Deci fiind țări in cadrul UE nu se mai plătește nimic nici măcar prin transport cu DHL Express?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Styles21):

N-am spus ca nu se plateste transportul, acesta se plateste sau nu in functie de politica vanzatorului. Am spus clar ca nu se plateste TVA si nici taxe vamale.
Pretul transportului nu este o taxa ci contravaloarea serviciului de transport.

4 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Nu se platesc taxe vamale in cadrul UE

| IonGeoRoxi a răspuns:

În România toate site-urile de afara care au trecere prin vama orașului plătești taxa suplimentara ce depășește 10$. Doar în România este asa.