| BeaTMaN696 a întrebat:

As vrea sa iau in calculator nou si nu ma pot decide pe care sa il iau dintre

Sistem Gaming Green Stormtrooper v12, Intel i5-7400 3GHz Kaby Lake, 8GB DDR4, 1TB HDD + 120GB SSD, GTX 1050 Ti OC 4GB GDDR5

si

Sistem Gaming Green Charger v3, Intel i3-7100 3.9GHz Kaby Lake, 8GB DDR4, 1TB HDD, GTX 1060 3GT OC 3GB GDDR5 (aici as cumpara ssd-ul separat)

va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

Al doilea e clar mai bun, placa video, procesorul bat ce e in primul si ssd, cum ai zis, iti iei tu separat. Salut!

| BeaTMaN696 explică (pentru Andreivladcarnatu22):

Mie imi e de i3-u ala. Dar pe asta ma gandeam sa il iau.

7 răspunsuri:
| AndreiRobert22 a răspuns:

Salut, iti recomand sa mai astepti putin si sa iti maresti bugetul pentru a 2-a variant, procesorul e foarte slab, mai pui ceva si iti iei in i5 cel putin din generatia 4-5 si iti trebuie un SSD, at fi pacat sa iti cumperi sistemul fara un SSD, placa video e destul de ok, nu e wow dar e bunicica.

| BeaTMaN696 explică (pentru AndreiRobert22):

Pai nu este nici o diferenta dintre i5-7400 si i3-7100 maxim un boost de care nu iti dai seama. Sunt cam la acelasi nivel ca performanta. Si eu zic ca a doua varianta e mai ok. SSD-ul nu e chiar un must buy, l-as cumpara cand vad ca imbatraneste calculatorul, oricum nu asa de repede.

| AndreiRobert22 a răspuns (pentru BeaTMaN696):

Cred ca glumesti. Nici o diferenta intre i5 si i3? Prietene lucru in domeniul asta de ani de zile si daca dau un sfat il dau pentru ca stiu ce vorbesc.

| BeaTMaN696 explică (pentru AndreiRobert22):

Crede-ma ca si eu stiu diferenta stai calm. i3-ul acesta are doar 2 core-uri si 4 thread-uri pe cand i5-ul acesta are 4 core-uri si 4 thread-uri. i3-ul are performanta mai mare cand e in single core iar i5-ul cand e quad core sau multi core. Overclockul este cam la fel la ambele. Singura diferenta este numarul de core-uri si doar lucrul asta face ca i5-ul asta sa fie mai bun ca i3-ul asta iar i3-ul are frecventa de 3.9 iar asta le face aproape la fel ca performanta. Crede-ma ca si eu stiu destule in domeniul asta pentru ca de aia am ales buildurile astea pentru ca sunt foarte apropiate unul de celalalt ca performanta.

| BeaTMaN696 explică (pentru AndreiRobert22):

Eu nu ziceam ca nu e o diferenta intre i5 si i3. Eu vorbeam specific de cele doua prezentate mai sus. Doar ca tu ai crezut ca am generalizat poate. Normal ca i5-ul in GENERAL este mai bun ca i3-ul dar depinde su cu ce le compari. Sper ca ai inteles.

| Leanca_Daniel_2002 a răspuns:

Sistem Gaming Green Stormtrooper v12, Intel i5-7400 3GHz Kaby Lake, 8GB DDR4, 1TB HDD + 120GB SSD, GTX 1050 Ti OC 4GB GDDR5