| Dishka a întrebat:

Bună! Bijuteriile din zircon/zirconiu, oxidează sau este inoxidabil? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Buna,
zirconul este un mineral ( piatra ) - nu oxideaza.
Zirconiul este un metal - poate fi supus oxidarii ca si orice alt metal - sub diferite forme de oxidare. Depinde de locul unde il porti - de aciditatea din corpul tau care iese la suprafata prin piele. Incearca!

| Dishka explică (pentru dinaprilie):

Mi am luat un inel, și nu știu dacă este alcătuit in totalitate din acest metal sau dacă este doar placat cu el, și eram curioasa, de regula când fac baie sau spăl ceva nu obișnuiesc sa mi dau bijuteriile jos, de aceea voiam sa știu dacă oxidează sau nu. Deci ce părerea ai?

| dinaprilie a răspuns (pentru Dishka):

Pentru ca in zilele noastre nici PAINEA nu mai contine doar grau si apa, ce as face eu ar fi sa incerc sa pun niste apa cu detergent pe el intr-un colt si sa observ daca intr-o zi doua isi schimba culoarea sau aspectul. E cam cu vazut si facut.

| IrisDP a răspuns:

Salut! Zirconiu nu este metal, este o piatră. Pietrele nu se oxidează. În schimb metalul bijuteriei, pe care este montata piatra de zirconiu poate oxida. Metalul care oxidează, își schimba culoarea și îți pasa pielea verde. Dacă este din oxel inoxidabil (stainless steel), argint, aur, platina nu va oxida.