| DenisaMaria15 a întrebat:

Buna! Daca o persoana (fără firma sau ceva) îmi vinde ceva, trimite acel produs prin fan curier, am dat deja adresa, datele tot, dar intre timp am găsit in alta parte ceva mai bun și nu mai vreau ce am comandat inițial, ce pot face? Coletul a fost deja depus. Trebuie sa plătesc neaparat? Cum refuz coletul? Pers. mi-a trimis și așteaptă banii, este cineva care vinde lucruri de acasă, chiar nu mai am nevoie și nu vreau sa dau banii degeaba, cum procedez?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primesti pachetul, iei banii si revizi lucrurile daca te-ai razgandit.
vanzatorul a fost cistit si ti-a trimis asa cum i-ai cerut. Acum este randul tau sa fii cinstita sis a faci ce trebuie, platind lucrurile comandate.
Poti avea review negativ si ti se poate inchide contul, daca refuzi pachetul.

| Wr3nch a răspuns:

Poti refuza coletul dar ar fi ok sa plaesti macar returul.

| Furnicuta000 a răspuns:

E urat sa refuzi un colet pentru ca persoana aia care l-a trimis va plati transportul degeaba.
Dar nu se intampla nimic daca il refuzi, nu e nicio infractiune, nu e ilegal, nu te poate obliga nimeni sa iei un colet