| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa dau o comandă din alta tara si eu stau la sat trebuie sa dau codul postal si numele orașului din care e satul sau a satului?

Răspuns Câştigător
| dororo a răspuns:

Salut trebuie sa dai codu postal a strazii pe care il gasesti pe internet numele orasului si apoi satul de exemplu bacau/onesti ( in cazul meu )

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti afce comenzi de undeva. De pe site-urile internationale, poti doar sa cumperi cu plata facuta imediat, prin transfer bancar, nu sa faci comenzi, ca la magazinul din colt.
Bineinteles ca trebuei sa dai numele compelt si adresa din buletin, completa, cu strada, adresa, numar, cod postal, ca pachetul nu zboara direct in curte la tine, il va aduce posta, dar numai daca le dai adresa ta corecta si completa.

| Peridava a răspuns:

Numele orasului din care e satul? Dar ce, satul apartine de oras? Poate vrei sa spui comuna, judetul.
Dai aresa asa: Nume, Prenume, strada daca satul are strazi, numele satului, numele comunei, numele judetului. Codul postal. In sate, este unul pentru intreaga localitate. Dar numele tau sa fie complet pentru cazul ca mai sunt si altii cu acelasi nume.
Ex:
Ion Ionescu
Sat Ludisor, comuna Voila, judetul Brasov cod postal 507263

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

A, si la urma, Romania.
Acum am citit ca e din alta tara.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu trebuie sa scrii sat, comuna, judet, cod postal (al satului)