| Mehh675 a întrebat:

Bună, de ce hainele de firmă sunt atât de scumpe? Mă refer la Gucci, D&G, Supreme etc. Înțeleg că sunt de calitate, dar găsești unele haine mult mai ieftine tot de calitate. O curea de la Gucci e vreo 300 de euro, de ce?laughing

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce un iphone e mai scump ca un Samsung care face acelasi lucru? Pentru ca platesti brand ul

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

S22 ultra a fost mai scump la apartie decat un iphone din aceelasi an la fel si s23

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că atunci când cumperi un brand de lux nu cumperi produsul în sine, ci cumperi ceea ce americanii numesc un "statement". Adică un obiect care (dincolo de utilitatea lui) are rolul de a semnaliza un anumit statut financiar, social, etc

Cand cumperi o curea Gucci nu cumperi o bucată de piele care-ți ține pantalonii, cumperi expresia de pe fețele oamenilor care te văd purtând o curea de 300 de euro și se gândesc "astuia îi merge foarte bine, e în altă ligă decât mine".

Brandurile de lux devin branduri de lux cultivând această imagine a exclusivității, această percepție că a purta acel brand te face superior celorlalți. Iar pentru asta o parte uriașă din bugetele lor se duc în marketing, nu în producția efectivă. Așa reușesc să vândă cu $200 un tricou care nu costă mai mult de $5 să fie produs.

| Zsolt15 a răspuns:

Pai fiindca e de renume, platesti firma nu cureaua, ca la Apple, totul e scump dar il produc ieftin(nu cu foarte mult)si chinezi vand telefoane mai faine si tot si e mai ieftin happy

| IONEL39 a răspuns:

Deoarece cumperi brandul, nu si calitatea!