| ancuta286 a întrebat:

Imi poate explica va rog cineva cum mai exact functioneaza vama?
Vreau sa imi comand ceva de pe aliexpress si stiu ca exista riscul sa iti oprească coletul la vama. Problema mea este ca as avea de mers 2 ore ca sa recuperez coletul.
Am o prietena tot asa si-a comandat ceva si i-a ramas coletul.
Imi poate cineva va rog spune datele? Contează cantitatea sau pretul?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, contează și cantitatea, și prețul. Pentru preț, e bine să ai factura și extrasul de cont al plății. E posibil să fie nevoie să plătești TVA și eventual și taxe vamale, în funcție de valoarea obiectului / obiectelor primite.
Dacă nu e ceva interzis la import, nu e problemă să ți se oprească trimiterea.
Detalii, aici:
https://www.eurosender.com/blog/ro/colet-blocat-vama/
https://www.posta-romana.ro/......izice.html

| Alverto a răspuns:

Vama e granița, poate daca ai un magnum 44 sau o grenadă ce trebuie să îți vina din Siria da se poate laughing Dar lăsând gluma, de cele mai multe ori cei care se ocupa cu livrarea sunt foarte nesimțiți și îți distruge coletul sau joacă fotbal cu el sau în cel mai rău caz își bagă mâna în el și ia câteva lucruri laughing trebuie sa fi atent la ce firmă de curierat apelezi

| ancuta286 explică (pentru Alverto):

laughing))
Nu vreau niste chestii gen importante
Dar spre exemplu in Romania o husa care dupa o luna e varza, costa 70 de lei
Mai degraba o iau din China cu 5 lei, ziclaughing