| Miruna1239 a întrebat:

Poate ridica altcineva un colet pe numele meu de la posta? Nu suntem rude.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod regulamentar, coletele si trimiterile recomandate se predau personal destinatarului sau imputernicitul lui legal. Persoana care ridica trebuie sa se legitimeze si sa prezinte si eventuala imputernicire (notariala).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă persoana de la poștă respectă total legea, instrucțiunile de serviciu. nu. Dta te prezinți cu buletinul, cu aceasta te identifici ca posesor al trimiterii. Apoi semnezi de primire. Dacă în locul tău se prezintă altcineva, care semnează in locul tău de primire, acela poate fi un infractor care își însușește coletul tău. Cel ce îl eliberează astfel se transformă în complicele infractorului. Astfel, dacă se respectă legea, nu se poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, mergi tu ca este pe numele tau, daca trimiti pe altcineva care nici macar nu este rudă cu tine nu va putea ridica pachetul, dar de ce nu mergi tu la poștă?

| mihai69 a răspuns:

Dacă îi faci o procură la notariat în acest scop, poate. Altfel - în niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca merge cu buletinul tau si cu biletul de primire adus de postas, da. Si daca doamna de la posta nu este o scarba ce tine neaparat sa mearga persoana pentru care este destinat pachetul.