| Robualin a întrebat:

Bună seara. Am comandat de pe OLX o pereche de adidasi, mi.a venit comanda, am plătit dar nu mi se potrivesc, am sunat la cei care au trimis coletul si mi.au spus că se interesează dacă au mărimea x si ca mâine să revin cu un telefon, să îmi explice procedura de returnare. Explicațimi va rog care este acea procedura. ( Funda )

Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Cel mai probabil va fi nevoie sa chemi curierul inapoi, sa ii dai adidasii si sa suporti tu costurile pentru retur. Cred ca te va ajunge undeva la 50 de lei. Daca vanzatorul este de incredere (sunt unii care dupa ce ti-au vandut un produs nici nu mai vor sa auda de asa ceva), vei primi banii inapoi sau alta pereche de adidasi.

3 răspunsuri:
| 私は日本が大好き a răspuns:

Termenii folositi in continuare vor avea urmatorul inteles:
Utilizator - orice persoana fizica, in varsta de cel putin 18 ani, cu capacitate de exercitiu deplina, care acceseaza Website-ul fiind interesata de datele, informatiile, Anunturile si/sau Serviciile Allegro, precum si orice persoana fizica (inclusiv persoana fizica autorizata) si/sau persoana juridica care achizitioneaza Serviciile furnizate prin intermediul Website-ului.
Furnizor sau Allegro - societatea Allegro Online Services Romania S.R.L., persoana juridica romana, cu sediul in Bucuresti, Strada Invingatorilor, Nr. 24, Et. 5, Sector 3, Cod Postal: 030922, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti sub nr. J40/1674/2011, CUI 22457535, atribut fiscal RO, capital social: 10.000 lei, inscrisa in Registrul de evidenta a prelucrarii datelor cu caracter personal sub nr. 21738, e-mail: contact@olx.ro.
Anunt - oferta publica lansata de un Utilizator cu scopul de a fi publicata de catre Allegro prin intermediul Website-ului cu privire la vanzarea sau inchirierea unui Produs.
Produs – bun sau serviciu care poate fi comercializat conform legii si care nu incalca limitele impuse prin acesti Termeni si Conditii.
Pagina OLX - site-ul www. olx.ro, inclusiv orice sectiune sau subpagina a acestuia. Site-urile si/sau paginile de internet ori alte componente ale acestora ce apartin unor terti si care sunt accesate de catre Utilizatori ca urmare a legaturilor sau trimiterilor disponibile pe site-ul www. olx.ro nu fac obiectul si nici nu intra in sfera acestei definitii.
Pagina Autovit - site-ul www.autovit.ro, inclusiv orice sectiune sau subpagina a acestuia. Site-urile si/sau paginile de internet ori alte componente ale acestora ce apartin unor terti si care sunt accesate de catre Utilizatori ca urmare a legaturilor sau trimiterilor disponibile pe site-ul www.autovit.ro nu fac obiectul si nici nu intra in sfera acestei definitii.
Anunt platit - anunt care poate fi publicat de Utilizatori pe Pagina OLX doar prin plata unei taxe catre Furnizor.
Anunt gratuit - anunt care poate fi publicat de Utilizatori pe Pagina OLX fara perceperea niciunei taxe de catre Furnizor.
Limita Anunturi Gratuite - Limita Anunturilor Gratuite se considera a fi atinsa in momentul in care Utilizatorul foloseste ultimul Anunt Gratuit disponibil in oferta Furnizorului aferenta unei categorii
Operatori - persoane special instruite de catre Furnizor pentru verificarea/moderarea continutului Anunturilor publicate de catre Utilizatori pe Website.
Prin acordul dvs. referitor la acesti Termeni si Conditii, dvs. declarati si garantati ca aveti 18 ani si capacitate deplina de exercitiu sau, in cazul unei persoane juridice, sunteti o societate inmatriculata si functionand in conformitate cu legile din Romania iar reprezentantii dvs. sunt in mod valabil autorizati sa exprime acordul dvs. legal cu privire la accesarea, vizitarea sau utilizarea in orice alt mod a Website-ul si/sau a Serviciilor.

| BurcaPetricaDanyel a răspuns:

Cand ai comandat nu le-ai zis si ce nr porti?

| Robualin explică (pentru BurcaPetricaDanyel):

Nu, sunt nebun! Ba da dar dacă nu îmi vin.

| BurcaPetricaDanyel a răspuns (pentru Robualin):

In ziua de azi nu te mai poti lua dupa nr.

| Gabi2345 a răspuns:

Cel mai probabil vei prima o fila speciala cu toate procedurile pentru returnarea respectiva si vei completa cateva chestii.