| GeorgeBerbec a întrebat:

Am cumparat ceva de pe net din USA. Azi mi-a venit acasa o foaie pe care scrie sa ma duc sa ridic coletul de la posta dar mai scrie sa prezint la posta "dovada valorii pentru vama la Posta". Ce inseamna acest lucru? Trebuie sa mai platesc ceva taxa vamala? Daca da, unde o pot plati? Eu unul cred ca trebuie doar emailul platii coletului printat. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar functionarul de la vama postala iti poate oferi raspunsul cert. Depinde de valoarea produsului existent in colet.
,, Serviciul consta în efectuarea de către C.N. Poșta Română S.A., în calitate de reprezentant direct al destinatarului în vamă, a formalităților vamale în vederea punerii în liberă circulație a trimiterilor poștale sosite pe numele acestuia, acestea constand în prezentare la vamă, depozitare, declarare la vamă, plata drepturilor de import în numele destinatarului (taxe vamale, TVA și/sau accize).''
https://www.posta-romana.ro/......izice.html

| GeorgeBerbec explică (pentru corbulalbrosu):

A fost 200 de lei (40usd). Ai idee unde se plateste taxa vamala?

| Speranta12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am o intrebare.

Scrie in citatul scris de tine mai sus: "plata drepturilor de import în numele destinatarului (taxe vamale, TVA și/sau accize).''

Adica institutia asta romana plateste taxele vamale pentru noi inainte cand ajunge curierul strain cu marfa si apoi cand mergem noi la posta romana platim postei acele taxe vamale? Sau noi platim taxele vamale direct in cosul de cumparaturi din magazinul online odata cu comanda?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Speranta12):

Intreaba-i pe ''stimabilii'' nostri parlamentari, vajnici ctitori de legi care mai de care mai aiuritoare si imbecile elaborate in ultima vreme. laughing

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti cere valoarea coletului si a transportului deoarece in functie de acestea si daca se depaseste o anumita valoare va trebui sa platesti TVA de 19% si taxa vamala prevazuta pentru acel produs.

| GeorgeBerbec explică (pentru Ioandelasal):

Unde platesc taxa vamala, la ei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Cred ca acum se poate plati si la posta, dar daca nu-i asa atunci iti vor spune de acolo unde platesti.

| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa te prezinti cu dovada achizitiei produsului la posta vamala. Unii cer factura printata, am avut cazuri cand nu a fost nevoie de factura, doar i-am aratat comanda facuta pe site (fac comenzi pe aliexpress).

In functie de cat apare pe factura platesti TVA si Taxe Vamale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te duci cu factura pentru ca in functie de asta vei plăti taxe vamale si tva

| alina2k18 a răspuns:

Da, platesti acolo in oficiul postal vama.
Eu am avut niste produse de pe ebay din Taiwan si din Columbia si am aratat dovada de pe telefon din contul ebay cu cat am platit pe ele si nu m-au mai pus sa printez si fiind si valoarea mai mica nu am mai dat vama desi depasea cu vreo 30 ron valoarea maxima la care nu se taxeaza vama.
Sunt ok angajatii - vorbesc de oficiul vamal nr 6 Bucuresti, la restul oficiilor gasesti si crizati laughing
Vezi ca iti desfac coletul si verifica daca e ce ai comandat.