| Oana11111 a întrebat:

Bună seara!
Am și eu o nelămurire.
Astăzi am fost la poștă, să pun un colet simplu, fără valoare.Zis și făcut, am pus coletul. După ce am pus coletul am făcut poză la chitanță și i-am trimis destinatarului.Dar după câteva minute, destinatarul a remarcat că adresa era scrisă total greșită, cu excepția numelui.Bineînțeles că m-am dus la poștă să încerc a rezolva situația, i-am spus că nu a scris adresa corectă, apoi am fost să căutăm coletul în mașină, deoarece mașina trebuia să plece, dar nu l-am găsit, vă dați seama la câte colete erau acolo, imposibil... Apoi o altă colegă de a doamnei care a greșit adresa destinatarului, mi-a facut o cerere de reîntoarcere la mine, a coletului.Îmi puteți spune vă rog frumos, în cât timp va ajunge coletul și ce va trebui să plătesc, bănuiesc că transportul, înapoi? Precizez ca eu am plătit o data transportul cand am pus coletul adică dus, destinatarul nu avea de plătit nimic.
Mulțumesc, astept răspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu ar trebui sa mai platesti nimic, daca greseala este a functionarului posta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar tu nu ai scris pe colet adresa destinatarului, că nu înțeleg? Dacă nu, vina e ta.

| Oana11111 explică (pentru darrio2007):

Ba da, am scris-o.
Dar doamna de la poștă a greșit toată adresa, cu excepția numelui.
Presupun că a scris adresa altui colet

| darrio2007 a răspuns (pentru Oana11111):

O fi vreuna pusă pe pile in acel post. Nu platesti nimic daca ti se va cere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine a scris adresa gresit pe colet? TU? Sau aia de la posta? Ca nu intelegem nimic din ce ai scris.

| relian a răspuns:

Daca ai fost la posta, de ce nu ai intrebat pe aia cam cand estimeaza ei ca va ajunge inapoi la tine?
De unde sa stim noi cand o sa ajunga pachetu iar la tinelaughing depinde unde ai trimis, cu ce posta, dar cel mai bine era sa-i intrebi pe aia la posta cu care ai trimis.