| Costelus710 a întrebat:

Buna seara, știți cumva de la ce număr (de bani) se aplica taxele vamale? Știți, aș vrea să cumpăr ceva din străinătate (alliexpress) in valoare de 220 lei. S-ar aplica vreo taxa in plus la prețul asta?
Dau funda, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Taxele vamale se aplica la ce trece de 10 dolari. Am trecut prin asta si sunt patit. Nu conteaza ce gasesti scris pe net ca lege, vamesul are legile lui pentru marfa din afara UE.
Acum depinde daca suma de 220 e pentru un singur produs, sau sunt mai multe produse mai ieftine si de la vanzatori diferiti, caz in care poate scapi de vames.
La transport uneori e gratuit, scrie la fiecare produs free shipping sau scrie cat te costa, variaza de la produs la produs si de la vanzator la vanzator.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Taxele vamale si TVA-ul se aplica la tot ce depaseste $100.
Daca ai platit doar 220 lei, atunci este sub $100 si nu ai de platit taxe.
Atentie, daca la cei 220 se adauaga si 100 lei transportul, atunci cifra se modifica si ai sanse sa fii taxat.

| antimulte a răspuns (pentru Violleta2022):

Taxele vamale se aplica la ce trece de 10 dolari. Am trecut prin asta si sunt patit. Nu conteaza ce gasesti scris pe net ca lege, vamesul are legile lui pentru marfa din afara UE.
Acum depinde daca suma de 220 e pentru un singur produs, sau sunt mai multe produse mai ieftine si de la vanzatori diferiti, caz in care poate scapi de vames.
La transport uneori e gratuit, scrie la fiecare produs free shipping sau scrie cat te costa, variaza de la produs la produs si de la vanzator la vanzator.