| DanySenpai a întrebat:

Buna seara TPU.

Am o mica problema.
Acum ceva timp am cumparat un set de boxe de la GX Gaming/Genius.

Link: https://m.emag.ro/......E2JP7BBBM/

Problema este ca setul meu de boxe nu are logo-ul Genius ca cel care se vinde pe site-ul de mai sus, ci un logo al unui scorpion impreuna cu textul GX Gaming.
Aa vrea sa stiu de unde as putea achizitiona un set cu acel logo (scorpion).
Intentionez sa combin cele doua seturi in unul singur si ar arata ciudat ca logo-urile sa fie diferite.

Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Marca Genius este inregistrata ca brand international si are in continut desenul stilizat al unei persoane care sare de bucurie (nu scorpion sau alte figuri):
http://vignette.wikia.nocookie.net/......ion/latest

Daca difuzoarele prezentate pe eMag au fost cu logo-ul scorpion, si tie ti-au trimis marfa cu alt logo, atunci ai dreptul sa le somezi sa schimbe marfa contrafacuta!
Mai mult, daca vanzatorul nu schimba si vinde marfa asemanatoare cu cel original (dar contrafacute) atunci poti depune si sesizare comercial-penala impotriva firmei.

| DanySenpai explică (pentru Bula):

Sunt destul de sigur ca boxele nu sunt congrafacute, ci mai degraba un design specific pentru gaming.

In link-ul de mai jos este setul de boxe cu logo-ul diferit de cel Genius, pe care il detin acum.

http://global.geniusnet.com/product/sw-g21-1250

Din cate imi amintesc, am comandat aceste boxe de pe eMag, insa nu sunt sigur.

Intrebarea mea era in ce magazin din Romania as putea cumpara/comanda acel model din nou (asta daca mai exista la noi), deoarece nu mai vad pe nici-un site boxele cu acel logo.

| Bula a răspuns (pentru DanySenpai):

Am cautat in mai multe tari dupa codul numeric (fara firma, dar peste tot apare sigla Genius cu omuletul.

Tind sa-ti dau dreptate, par a fi facute de Genius, ceva serie special-comandata pentru gaming.
Daca toate cautarile dau doar cu sigla Genius cu omuletul, atunci totusi trebuie sa existe un motiv pentru care nu se mai gasesc pe piata europeana - ceea ce ar intari prezumtia de copiere fara drept sau sigla cu scorpionul a fost comandat special de careva firma si s-a epuizat.

| DanySenpai explică (pentru Bula):

Ciudat, deoarece pot gasi alte modele de boxe cu acel logo atat pe eMAG cat si in alte magazine online din Romania, mai putin cel pe care il caut eu.

| Bula a răspuns (pentru DanySenpai):

Si mai ciudat este ca, la acele logo-uri NU scrie "Genius".
Asta mi-ar intari prezumptia ca, unele firme au comandat asemenea seturi de difuzoare cu logo-ul lor propriu.
De fapt, aceasta practica este cunoscuta si la telefoane, cand firma de telefonie comanda telefoane cu numele lor, fara a fi mentionat fabricantul/modelul original (vezi si la noi telefoane "personalizate" pentru aceste firme, "model" Orange sau "Vodafon", etc.).