| anonim_4396 a întrebat:

Buna si-a mai achizitionat cineva espressor-ul Delonghi EC 685 Dedica? Ma intereseaza sa stiu daca il are cineva pe culoarea "gri" si daca este totul din inox sau nu, pe site-ul producatorului stipuleaza ca da, doar ca prin poze pare a fi plastic. A si mai vreau sa stiu daca este fiabil. Eram indecis intre Breville si DeLonghi, dar dupa mai multe butonari pe net, as vrea sa-mi iau acest DeLonghi Dedica 685.

6 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Cum a iesit operația pe ochi merge vezi mai bine

| kaTTsu a răspuns (pentru zilog):

Nu am făcut-o. îmi este frică, poate după sărbători, nu știu.

| zilog a răspuns (pentru kaTTsu):

Dacă chiar nu vezi sa citesti si sa conduci atunci nu mai ai nimic de pierdut asa ca poti sa bagi la păcănele adică să mergi să te operezi!

| kaTTsu a răspuns (pentru zilog):

Vad perfect de aproape, dar la distanta nu vad mai deloc, vad blurat, nu disting fetele. Nu stiu, ori ma duc spre ochelari, ori spre operatie. Exclud varianta cu un ochi pentru ca e penibil sa ma operez doar la unul, adica ori o fac cap coada, ori deloc.

| zilog a răspuns (pentru kaTTsu):

Prima dată mergi și fă ochelari buni cu lentile de sticla nu de plastic
pentru ca lentile de plastic din punctul meu de vedere care un electronist si fizician si ma ocup cu oprica industriala
sunt un chici
plastic vs sticla
pariez ep sticla

asa ca daca vezi bine cu lentile atunci poarta ochelari pentru ca nu ai risc

daca nu vezi bine si chiar iti trebuie sa vezi pietonii sa nu ii calci pe cap cu masina
atunci
doar daca nu se rezova cu ochelari mergi si fa operatia
dar eu as face-o dupa ce as sta de vorba cu macar 20 pacienti care s-au operat la clinica respectiva

| kaTTsu a răspuns (pentru zilog):

Din ce m-am documentat, multi spuneau ceva de anumite "halouri" de lumina, anumite complicatii, vedere mult mai sensibila, am citit fel si fel de chestii, tocmai de asta ma gandesc ca poate ma pripesc. Multumesc pentru sfat, clar ca voi merge pe sticla xD