| Adry05 a întrebat:

Stiti cumva unde as putea gasi niste produse de genul, sau chiar acestea, de cumparat? Pot fi si online dar as prefera de pe un site romanesc:
https://www.youtube.com/watch?v=pwVs6-Ns2N0&t=1s
Sau daca stiti voi ceva metode incercate de voi pentru a remedia probleme de genul create de pisici...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca te pot ajuta cu gasirea unui astfel de kit si nici nu am o canapea de piele (din cauza pisicilor), insa eu am o alta metoda pentru repararea pielii. Metoda mea este buna numai pentru zgarieturile facute pe marginea canapelei sau pe locurile pe care nu le atingeti prea mult. Iti trebuie niste vata, ulei de masline si o crema de pantofi neagra de calitate. Sau orice alta culoare, in functie de ceea ce vrei sa repari.

Imbimba putina vata in ulei si incepe prin a tampona usor zona zgariata. Asteapta 10. 15 minute si vezi cum arata. Ia o alta bucatica de vata curata si tamponeaza din nou locul usor, pentru a lua excesul de ulei, daca exista. Repeta de doua, trei ori procesul, asteptand de fiecare data 10, 15 minute intre si curatand excesul de ulei de fiecare dat. La sfarsit, tamponeaza zona cu crema de pantofi si freaca putin, in asa fel incat crema sa intre in piele si sa nu fie niciun fel de surplus. La sfarsit poti da cu un spray protector pentru piele.

Nu cumpara insa crema de pantofi din comert. Bunica-miu a fost un cizmar foarte bun si de la el (si din experienta proprie) am invatat ca o crema de pantofi de calitate poate dubla sau tripla viata unei perechi de pantofi din piele. O sa fie destul de scumpa, asteapta-te la ceva in jur de 50 de lei, insa cu siguranta o sa fie mai ieftina decat o canapea noua. Trebuie sa mergi la un cizmar si sa ceri o crema de pantofi de calitate. Eu numai cu astfel de crema mi-am "reparat" orice zgarietura de pe pantofi si genti. Iar unele au fost destul de mari. Si o cutie m-a tinut vreo 5 ani de zile, considerand ca o folosesc pe putin de 20 de ori pe an, cred eu ca nu e chiar asa de rau.

Stiu ca nu este tocmai o crema pentru canapele, dar ma gandesc ca pielea este piele, iar la mine aceeasi crema de pantofi a functionat pe absolut orice tip de piele.

Apoi, un alt sfat, legat de pisici.

Pisicile isi ascut ghiarele ca sa isi marcheze teritoriul, iar de regula si le vor ascuti in zonele in care stapanul/stapana sta cel mai mult, pentru a complementa mirosul stapanului. De asemenea, vei vedea ca intotdeauna in momentul in care isi aleg un stapan, pisicile vor dormi si vor sta in locurile in care stapanul sta cel mai mult.

Prin urmare, incearca sa descoperi care sunt locurile astea in casa ta. Evident, unul dintre ele este canapeaua. laughing Incearca sa pui langa sau chiar in fata unor astfel de locuri un suport mai mare pentru ascutit ghiarele (pentru a le limita accesul in zona in care nu vrei sa isi ascuta ghiarele).
Daca nu ai loc langa canapea, poti sa pui suportul respectiv un pic mai departe, insa pune-l in asa fel incat pisica sa il vada in momentul in care vrea sa isi ascuta ghiarele pe canapea. Daca asta este cazul, poti sa dai canapeaua cu spray-ul protector o data pe saptamana si vei vedea ca pisica (din cauza mirosului), nu se va mai duce la canapea, ci la suportul ei. Insa, trebuie sa experimentezi putin cu distanta, pentru ca exista sansa ca daca dai canapeaua cu sprayul respectiv si suportul pisicii este prea aproape de miros, s-ar putea sa nu se mai duca nici la canapea nici la suportul ei, iar atunci vei avea o pisica foarte suparata. laughing Iar in ultimul rand, de fiecare data cand foloseste suportul ei, trebuie sa o recompensezi cu ceva. Fie cu putina atentie, fie cu o bucatica de ceva ce ii place, iar atunci cand isi ascute ghiarele in canapea aplauda sau fa un zgomot mai enervant. Orice, o enerveaza, atat timp cat nu ii dai atentie. Pisicile se alimenteza cu atentie. laughing

| Lucian4 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Extraordinar, ce sfaturi logice are ''psihologul'' pisicilor. isi alege stapanul?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Lucian4):

Da. Vei vedea ca o pisica intr-o casa cu mai multi membri o sa stea preponderent numai cu unul dintre ei.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mersi pentru funda si aprecieri. happy Sper ca ti-am fost de folos.

9 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Doar de pe site lor. nu stiu in Romania sa existe. intreaba pe site daca livreaza in Romania. Vad pe site ca pretul kitului 62 de lire

| Lucian4 a răspuns:

Eu lucrez aici. e ieftin pentru cel ce primeste salariul in lire

| snzpaul a răspuns:

Bună. Cremele astea șunt relativ povești, eu zic că ai putea folosi la fel de bine un îndepărtor de scame sau chiar ceva de șlefuit: un șmirglu, ceva fin. Ideea e că, după cum se vede și în finalul videoclipului prezentat de tine, Adry, respectivul dă cu un spray. Acel spray trebuie să fie corespunzător culorii pe care tu o doresti!

| Adry05 explică (pentru snzpaul):

Aia stiu si eu, intrebarea era de unde as putea lua un asemenea spray sau macar cum sa il cer/caut.

| snzpaul a răspuns (pentru Adry05):

Nu cred că există în Romania, cel puțin eu am dat un fast-search pe Google și nu am găsit nimic, la modul că nici măcar ceva asemănător. De ce nu comanzi prin Aliexpres spray-ul respectiv?

| Adry05 explică (pentru snzpaul):

Nu am comandat niciodata din strainatate si nu prea stiu cum se procedeaza, am auzit ca e destul de nasoala procedura si e destul de scump transportul si atunci m-am gandit ca poate exista o alternativa in Romania.