| Luciana2000 a întrebat:

Am comandat de pe aplicatia Ali express cateva lucruri. Mi-au venit saptamana trecuta si am aflat ca sunt la oficiul postal. Apoi, cei de la oficiu mi-au zis sa vin miercuri si am o bănuială că o sa ajung la vama sa imi iau coletul. Din fericire locuiesc în Severin. Cum se procedează mai exact? Ma puteti ajuta? Am termen de 6 zile.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi te duci, trebuie să ai la tine un print cu extras de cont al plății (ca să vadă valoarea), un print cu confirmarea comenzii, act de identitate și ceva bani pentru taxe, dacă e vorba de ceva lucruri mai scumpe. Pentru chestii sub 20 US$ e gratis.

| Strepix a răspuns:

Te duci la oficiul postal si ti ridici pachetul. Nu te pune sa te duci la nicio vama.
De ex mie toate coletele le aduce poștașul. Mi am comandat ceva de pe Aliexpress si am primit aviz sa ridic pachetul personal de la oficiul postal al județului ca sa verific ce e in el sau ceva de genul (scria de vama ceva)
Nu m-am dus la oficiu ca am distanta mare din oraș până în județ și peste câteva zile coletul a ajuns acasă.