| Wirusssssssss123 a întrebat:

Buna TPU.Am dat comanda de 4 obiecte de pe AliExpress si mi-a mai ramas la prima 11 zile, la a 3, 12 zile si la a 4 comanda 15 zile, mai am sanse sa ajunga? Si la a doua comanda mi-a prelungit-o pana la 115 zile, ce sa fac? Dau funda

7 răspunsuri:
| Tian44 a răspuns:

Sa nu ai sperante niciodata si sa nu comanzi chestii scumpe, e posibil sa ajunga si dupa termen, e ciudat.

| Wirusssssssss123 explică (pentru Tian44):

Pe ele scrie ca in aceste 11-15 zile ar trebui sa le primesc si dupa ce apas pe "confirm order received" am 15 zile sa iau banii inapoi, ce ar trebui sa fac ca sa ma asigur ca daca nu vine comanda sa-mi iau banii inapoi?

| xandra0301 a răspuns:

Chestiile astea nu depind de ei, depind de Posta Romana.
Nu trebuie sa îți faci griji și nu contează de cât de "scumpă" a fost comanda ta.
Atâta timp cât tu nu ți-ai primit comanda și ești sub garanția celor de la AliExpress se pot pune vazantorii și-n ruc (citește invers) și-n cap. Ori îți trimit un alt produs ori îți primești banii inapoi.
Niciodată sa nu dai "Open dispute" de capul tău, dai prin intermediul echipei de la AliExpress atunci când acele zile au expirat. Acele zile sunt garanția vânzătorului.
Mie mi s-a întâmplat de multe ori sa comand, sa expire garanția vânzătorului, sa primesc banii inapoi și după sa primesc și produsul.

| Wirusssssssss123 explică (pentru xandra0301):

Si daca dau click pe "Open dispute" ce se intampla? Nu mai pot lua banii inapoi?

| xandra0301 a răspuns (pentru Wirusssssssss123):

Când dai Open Dispute începi o disputa și e ca la judecată laughing
Am impresia ca nici nu ai tu opțiunea specială de a cere banii inapoi pentru ca nu ți-a venit produsul. Doar ei pot deschide disputa și ei îți vor tine partea atâta timp cât tu ești in acea perioada de garanție. Deci, trebuie sa vb cu ei după ce acele 11, 12 sau 15 zile ca sa dea ei drumul la disputa. Atata timp cât tu nu ai primit comanda pot vânzătorii sa nu accepte oferta ca aia de la Ali tot cu tine o sa țină.
Dacă dai Open dispute pentru ca ți-a venit ceva și este defect trebuie sa aduci și niște probe video sau poze și sa specifici care este problema. Depinzand de cerintele tale, vânzătorul poate accepta sau nu oferta ta. Dacă o accepta, disputa se termina imediat, dacă nu puteți ajunge la o decizie împreuna se bagă cei de la AliExpress peste voi și decid ei care câștiga și care nu.

| Wirusssssssss123 explică (pentru xandra0301):

Pai si acum ce fac daca nu imi vine produsul in aceste 11-15 zile si vreau banii inapoi?

| xandra0301 a răspuns (pentru Wirusssssssss123):

Aștepți acele zile și după dai Open Dispute. Primești banii inapoi, stai linistit.