| drive a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor.Dau FUNDA, cel mai bun raspunsȘ
Ce sunt intranetul si extranetul si diferenta dintre modem, router si switch...

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intranetul este o retea de net aflata intr-o institutie, intreprindere, asociatie, etc. Aceasta retea nu are iesire la un server extern ci are propriul server. Retea restransa de calculatoare, care permite accesul la resursele informatice numai unui grup autorizat de utilizatori. Extranetul mai poate fi privit și ca o extensie a intranetului unei companii, extins și pentru utilizatorii din afara acesteia.
Modem = periferic care asigură transferul de informații între calculatoare prin intermediul liniilor telefonice.
Router = dispozitiv periferic care face conexiunea intre un cablu de net (nu telefonic) si diferite terminale: pe cablu sau wireless. Switch-ul este un router mai simplu si care, de obicei, face legatura intre diferite terminale prin cablu. Un switch (numit și switch de rețea sau comutator de rețea) este un dispozitiv care realizează interconectarea diferitelor segmente de rețea pe baza adreselor MAC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt,intranet un fel de retea, extranet e intranet cu acces partial la internet, modem primeste internetul de la firma de net, router dirijeaza traficul de internet, switch este un fel de punct de acces wireless doar ca e cu fir

| drive explică (pentru anonim_4396):

Poti imi spune mai multe sau in site ceva ca imi trebuie ceva ma concret.Dar multumesc raspunsul este foarte bun.Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru drive):

Nu stiu pe ce site-uri dar intra pe wiki ca gasesti tot ce vrei https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page