| Ronaldo_Ronaldo_1997 a întrebat:

Am o intrebare, am auzit si eu de ebay co uk pentru ca un var vrea sa imi trimita de craciun un telefon mana a 2-a dar in conditie buna si nu stiu daca e foarte safe alea brand new. Da am auzit ca nu e teapa dar ce ziceti de alea vandute de altii? Cica nu le da banii in termen de 30 de zile daca confirmi ca nu e teapa atunci ii da, o fi asa? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca asta este problema varului tau, de unde cumpara si cum cumpara el, iar pentru asta nu trebuie sa fie grija ta.
Bineinteles ca se iau tepe si de pe ebay, chiar cumnata-miu a luat, desii vanzatorul a scris ca-i teelfon original, dar in fapt, era unul contrafacut foarte bine. Cand l-a demascat la ebay, i s-au returnat banii si acela a fost eliminat din ebay, fara sanse sa mai fie vreodata acceptat. Deci, cumva, ebay-ul se asigura ca nu iei tepe.

In ce priveste trimiterea pachetul cu telefon prin posta, vei platii vama, dar daca ti-l aduce personal, nu va platii nimic, putand sa afirme ca este al doilea telefon, al lui.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce primesti de afara si depaseste valoarea de 100 de euro, platesti taxe vamale si TVA.
Asadar, daca varul asta vrea sa-ti faca cadou, ori iti aduce el telefonul acela, ori iti trimite bani in cont si-ti cumperi tu din Romania, ca sa nu-l platesti de 2 ori, platind taxe vamale.

In ce privesc vanzarile pe ebay, te asigur ca, atunci cand este vroba de multe sute de euro, sau dolari, nu trimite nimeni prin posta, fara asigurare, fara semnatura si confirmare de primire.
Asadar, degeaba confirmi tu la ebay ca nu ai primit pachetul, daca cel care l-a depus are deja semnatura ta de primire, de la posat sau curirul cu care l-ai trimis. daca ajungi in asemenea investigatie, ebay-ul pe scuipa imediat afara, ca fiind escorc, care ai vrut sa inseli.
Da, poti afce asemena magarii cu sume mici, chinezarii, acnd cumperi de 20-30 de lire sau dolari, ca atunci ti se trimite cu poasta normala si poti pretinde ca nu ai prmit prdusul.Dar la telfoane si apartura electronica, nu risca nimeni sa fie acuzat ca nu a trimis produsul, de aceea se cere semnatura la primirea pachetului.
Am cumparat si vandut pe ebay uk, usa si Australia de peste 10 ani, asa ca, stiu cum este cu tranzactiile locale, internationale, dispute samd.

Nu am inteles treaba cu primestii banii inapoi in termen de 30 de zile, daca confirmi ca nu e teapa.
De unde primesti banii inapoi?
Si cine ma rog, te si plateste, dupa ce deja ti-a trimis un produs?

| Ronaldo_Ronaldo_1997 explică (pentru Violleta2022):

El e din Londra si cumpara din banii lui are card la banca si nu stiu daca is taxe vamale daca e co uk ebay dar ma refeream daca ala da teapa ca e telefon mana a 2-a si ebay cum il prinde ca sa stiu daca sa iau de pe ebay mana a 2-a

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ronaldo_Ronaldo_1997):

Cred ca asta este problema varului tau, de unde cumpara si cum cumpara el, iar pentru asta nu trebuie sa fie grija ta.
Bineinteles ca se iau tepe si de pe ebay, chiar cumnata-miu a luat, desii vanzatorul a scris ca-i teelfon original, dar in fapt, era unul contrafacut foarte bine. Cand l-a demascat la ebay, i s-au returnat banii si acela a fost eliminat din ebay, fara sanse sa mai fie vreodata acceptat. Deci, cumva, ebay-ul se asigura ca nu iei tepe.

In ce priveste trimiterea pachetul cu telefon prin posta, vei platii vama, dar daca ti-l aduce personal, nu va platii nimic, putand sa afirme ca este al doilea telefon, al lui.