| Feri5 a întrebat:

Am o întrebare la care m-am gândit mereu. Este vorba despre Aliexpress și vreau sa-mi răspundeți la următoarele "subîntrebări" de mai jos:
1. Aliexpress este un magazin de încredere?
2. Pot plăti ramburs la sosirea curierului sau prin posta fara sa fiu nevoit sa fac plata cu cardul online?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Aliexpress nu este un magazin ci o platforma care intermediaza legatura intre magazine si cumparatori.
2. Nu!
Modul de functionare: tu cumperi "doar" cu cardul sau cu PayPal. Nu se poate altfel! Apoi obiectul iti vine si in momentul in care l-ai primit si ai confirmat primirea, platforma elibereaza banii catre magazin. Daca produsul nu-ti vine, deschizi o disputa si, daca stii engleza bine, sellerul te va contacta si si vei rezolva problema in mod amiabil. Daca nu o va rezolva platforma. Eu, care nu sunt un bun cunoscator al limbii engleze, am comandat ceva la ei si nu stiu ce m-a intreabat ala si am ramas fara obiect. Oricum era ceva nesemnificativ, la sub 2 dolari. De aceea prefer sa lucrez cu Joom. Joom are platforma in limba romana: https://www.joom.com/ro
N-am avut la circa peste 100 de comenzi nici macar o sminteala. Mai mult, un produs n-a venit la timp (te anunta ei si te intreaba daca au venit), si produsul a venit ulterior, dupa ce mi-au virat banii in cont. Am spus asta si mi-au spus sa pastrez produsul drept cadou pentru ca nu a sosit la timp. Eu am vrut sa-l replatesc.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Aliexpress nu este un magazin, este o platforma in care diferiți vânzători isi pun produsele la vanzare, exact ca pe Olx.
Nu se poate plăti la ajungerea coletului, se plateste atunci cand comanzi pentru ca altfel nu ti se trimite comanda. Cand cumperi ceva trebuie sa fii atent cam la cate comenzi au fost efectuate pentru acel produs si ce feedback are vanzatorul respectiv ( asta iti scrie de obicei pe la jumatatea paginii a fiecarui produs pe care il accesezi ).

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut Aliexpress este un mega Shop online unde iti cumperi ce vrei doar cu cardul fara sa platesti ramburs la curier /acelasi caz si cu Wish