| CatrinaAndreea a întrebat:

Buna TPU! Am pus o comanda pe ali expres acum o luna si ceva. Am intrat pe un site pe care pot urmări comanda si acolo imi apare ca a ajuns in Bucuresti. Apare asa cam de vreo 3 săptămâni si nu am primit nimic inca. E prima mea comanda pe ali expres, nu stiu sigur dar poaobil sa fi gresit la adresa, pentru ca nu am trecut numarul blocului, ap, am trecut doar orasul si strada. Nu am stiut unde se trec blocul sau ap, credeti ca din cauza asta nu a ajuns? Voi cum ati bagat adresa cand ati comandat? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Mai așteaptă puțin probabil posta din București este puțin mai lentă sau poate din cauza la covid 19 durează mai mult timp decât de obicei, vezi dacă scrie pe site că livrarea poate fi întârziată din cauza coronavirus, trimite un email la site pentru mai multe informații despre comanda ta.

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu la adresă am scris orașul, strada, nr., bloc, etaj, mai jos doar orașul, din nou, apoi județul etc.
Nu cred totusi ca asta este problema, pentru că mie mi-au ajuns primele 2 comenzi acasă, dar nu au venit la bloc, ci prin apropiere, am ieșit eu, iar restul 20+ comenzi le-a lăsat la poștă și le-am ridicat eu de acolo.
Poate trebuie să mai aștepți.

| CatrinaAndreea explică (pentru Kevinn2000):

Da, dar am înțeles ca poti sa ridici doar daca primesti aviz prin posta.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Nu știam că trebuie să primești aviz. Nici măcar nu știu ce este ăla " aviz "... un fel de aprobare bănuiesc.
Oricum, după primele 2 comenzi, am ridicat doar de la poștă, probabil le-a comunicat că am multe colete și le este mai ușor așa, nu stiu ce sa zic.
Vezi ca pe site ai timpul rămas, dacă expiră timpul ( maxim 3 luni ), îți primești banii înapoi ( trebuie să faci ceva, dar nu mai stiu exact ce, trebuie sa ma uit ca să-mi amintesc, dacă vrei sa iti spun, pot să mă uit și îți zic )

| CatrinaAndreea explică (pentru Kevinn2000):

Aviz, adica acea hartie pe care o primesti in posta de la postarita si t duci cu ea la posta si iti ridici comanda. Am inteles ca fara aia nu se poate ridica. Mi-ar fi de ajutor sa imi spui cum se face sa pot cere banii inapoi.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Eu nu am primit nicio hârtie de la postariță pentru nicio comandă, doar am primit apeluri telefonice și mai nou și mesaj de la postăriță, pentru a ridica coletele.
Banii îi poți primi înapoi atunci când acel timp expiră. Intră pe Aliexpress, dăi pe " messages " apoi în stânga sus dai pe " order ", după apeși pe comanda și la " Reminder " vezi cât timp trebuie sa mai aștepți pentru a expira timpul comenzii, iar atunci, apeși pe " Open dispute " și acolo îți poți primi banii, eu nu am dat niciodată pe " open dispute " pentru că nu am avut nevoie, dar totusi, am acum câteva produse cu 28 de zile rămase până la expirare.
Sper că ți-am fost de ajutor, baftă.

| CatrinaAndreea explică (pentru Kevinn2000):

Multumesc mult! Am dat pe comanda dar imi spune ca mi-a expirat timpul in care puteam deschide disputa. Nu ma deranjeaza, nu am platit mult, doar voiam sa stiu daca mai vine si pentru viitor daca pot sa mai comand. O sa ma duc luni la posta sa intreb poate am noroc. Multumesc mult!

| Kevinn2000 a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Cu mare plăcere!