| fata2020curioasa a întrebat:

As vrea sa imi iau o reptila ca si animal de companie... Cum as putea sa-mi conving parintii sa-mi cumpere (de exemplu, o broasca testoasa) si care ar fi cel mai interesant si mai convingator animal ca si reptila pentru companie?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care este motivul real, cu care parintii te refuza?

| fata2020curioasa explică (pentru Violleta2022):

Ei zic ca nu as fi destul de responsibila... Am avut un motan care a murit anul trecut(avea 8 ani). In ziua in care era mort avea apa si mancare, asa ca am dedus ca el a murit de batranete

| Violleta2022 a răspuns (pentru fata2020curioasa):

O pisica la 8 ani este adulta, nu batrana.
Am pisici care au murit la 16-17 ani, atunci spui de batranete, ca la 8 ani este in mijlocul vietii inca.
Un pisic este considerat batran dupa implinirea varstei de 11 ani.
Asta spun toate standardele, uite aici, anii lor cu corespondent in cel al oamenilor;
https://icatcare.org/......8x1200.png

| fata2020curioasa explică (pentru Violleta2022):

Si tata a zis ca a murit de batranete:/

| Violleta2022 a răspuns (pentru fata2020curioasa):

Tatal tau nu stie prea multe despre pisici, eu da.
Daca te uitai macar pe linkul trimis, ai fii vazut ca nici macar mijlocul varstei nu ajunsese, fiind in jur de 40 de ani (in ani umani), dar o pisica normala traieste pana la 14-15 ani, fara probleme. Una de rasa si foarte bine intretinuta, ajunge la 20 sau chiar 25 de ani.
Eu am in acest moment o pisica de 16 ani, care-i perfect sanataosa si arata foarte bine.
Pisica nu moare de batranete cu mancare si apa la nas, dar poate murii daca a fost otravita, daca a inghitit un os de pui sau peste care i-a perforat intestinele, sau daca a facut vreun virus or toxoplasmoza.
Sunt multe boli pe care le fac si pisicile, dar dupa cum spuneam, pisica ta nu a murit de batranete la doar 8 ani, ci de cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, gasesti de la iguana pana la reptila gecko. Sunt frumoase.