| AlexAL275 a întrebat:

Azi am comandat ceva de pe amazon și plata am facut-o printr-un cont bancar( acolo unde scria iban, titularul contului și alte chestii), pe factura celor de la amazon apare că plata a fost făcută prin debit direct. Ce înseamnă acest lucru? Trebuie să mă duc la bancă pentru a aproba ceva pentru extragerea banilor dacă am facut plata printr-un cont bancar? Ps: Eu sunt la unicredit, dar nu cred că are vreo importanță

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Adica ai platit pe loc din banii tai, aia inseamna.Cand platesti cu credit,atunci plateste de fapt banca pentru tine,tu urmand sa dai la banca lunar cat zic ei acolo.
Nu trebuie sa te duci nicaeri,banii deja is luati, doara au spus sub ce forma ai platit.
Debit is banii cei ai tu la banca, banii tai reali, asa mai la general vorbind.
Se poate uneori sa folosesti si debitu ca credit, dar asta e altceva.
Credit is banii bancii ce tii da tie sa cumperi ceva.
Iara ce ti-a venit este o informatie, ca asa este regula sa zica cum s-a facut plata bla bla.