| Ramo137 a întrebat:

Cum comand de pe Aliexpress? Mi se pare foarte greu. Sau daca mi-ar comanda cineva din Bucuresti si i-as da banii lui/ei ar fi super.
Dau funda

App. Nu imi place cum s-a schimbat TPU sad.

Răspuns Câştigător
| marcflo a răspuns:

Pe aliexpress iti faci contul nume cu adresa nr tel nr card. Pui in cos ce produs doresti il platesti si astepti sa fie acceptata plata ta cu cardul si apoi o sa iti apara in cat timp iti soseste produsul 45-60 de zile o sa ai un nr de order. Daca il vrei prin alta metoda de transport platesti cat nu face. Cand alegi un produs citesti parerile altora, te uiti la feedback sa vezi. Daca nu iti soseste produsul Eu am A3 la comenzi pe ali asa ca nu am avut probleme si cand nu am primit produsul mi au restituit bani si daca a venit produsul cu vreun defect la fel mi am primit bani de la vanzatori. Aaaa si inca ceva daca comanzi de pe telefon cu aplicatia sunt produsele mai ieftine decat de pe pc. Este foarte usor daca intelegi engleza. Bafta la shopping

| Ramo137 explică (pentru marcflo):

Pfff. Daca m-ai ajuta putin. M-i se pare prea multe chestii si ''butoane'' pe acolo si nu as vrea sa fac vreo greseala si sa imi ia mai multi bani de pe card decat este normal,. Si la pret. 9.23 US Iin lei inseamna? us- dolari? QQ

| Alicezzz a răspuns (pentru Ramo137):

9.23 $ cam in jur de 37-38 de lei. Eu nu stau in Ro si automat eu fac conver la euro. Trebuie sa te uiti cand comanzi un produs sa aiba free shipping sa nu dai bani pe transport.Am peste 150 de comenzi si crede ma ca e greu påna prinzi mersul. Si incearca sa iti instalezi aplicatia pe tel si vei vedea cat de repede merge.Si totusi cardul sa fie pe numele tau sau datele care introduci la nume si adresa sa fie la ca si pe card. Dupå ce iti ia bani de pe card vei primi e'mail cu confirmarea ca ti a fost platit produsul si oricum bani nu ajung la vanzator påna tu nu confirmi primirea produsului pe site. Bani raman la aliexpress.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa comanzi de pe aliexpress sau in general de pe orice site strain, trebuie sa ai banuti in cont si sa ai card Visa sau Maestro. Cu toate ca pe aliexpress poti face plata si prin western union + comisionul pe care il percep. Nu este deloc greu.
Inceputul este greu, dupa ce vei invata nu te vei mai opri din cumparaturile online din strainatate laughing. Asa am fost si eu candva! Pe Aliexpress trebuie sa te uiti dupa vanzatorul cu cele mai multe stelute (pozitive), site-ul e genul lui ebay. Iar produsele vin destul de greu, poti seta din cosul de cumparaturi si cu ce curier sa-ti vina, desi si preturile sunt pe masura.

App. si eu am fost surprinsa azi de noua schimbare a site-ului, nu mi-a placut la inceput, desi usor usor incepe sa-mi placa noul design. tongue

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

M.i se pare greu... Si la bani. Nu imi dau seama cat costa. US inseamna?
sad

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

Intra pe site si vezi cat e cursul dolarului convertor-valutar.ro

| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)

| Ramo137 explică (pentru marcflo):

Nu stiu prea bine ce sa scriu cand comand..la card acolom nu inteleg bine sad Mersi oricum.