| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a întrebat:

Buna TPU1 As vrea sa imi fac un abonament la Vodafone (Smart 11) si as vrea ca in acest abonament sa imi iau un Vodafone smart 4 Power. Ce credeti despre acest telefon?

Răspuns Câştigător
| CraiovaAdy a răspuns:

Salut! Bineinteles, ca nu-i cunosc valoarea (pretul de vanzare, sau la care ar ajunge, oferit la pachet cu una bonament), dar pentru un ecran cu diagonala de 5 inch, mi se pare cam prost optimizat.
1. La un ecran de 5 inch, ar fi trebuit cel putin o rezolutie HD (720x1280 pixels), pe cand acest smartphone are doar 540x960 pixels (avand o densitate a pixelilor per inch de 220), ceea ce il face sa nu aibe o imagine foarte clara (la o marire a unei poze, se vor vedea putin pixelii).
2. Memoria interna de 4 GB, avand in vedere ca vine cu Android 4.2.2(KitKat) te "obliga" sa ii adaugi un card pentru a o extinde. Gandeste-te ca 4 Gb e memoria totala, iar sistemuld e operare are aproximativ 3 Gb, deci tu vei avea disponibil doar 1 Gb (exceptand faptul ca dimensiunile memoriei (in general) nu sunt exacte).
3. De asemenea, camera de 5 Mp la un ecran "gigant" mi se pare cam mica. Bineinteles ca nu conteaza doar dimensiunea camerei pentru a obtine fotografii cat mai clare, lasandu-si amprenta si senzorul de care dispune, dar totusi 5 Mp pentru Device-urile de ultima generatie este cam putin.
Acestea au fost opiniile mele "contra". Banuiesc ca iti dai seama ca cele pro, sunt pentru restul componentelor. Memoria Ram de 1 GB cred ca este suficienta, pentru acel procesor Quad Core 1.3 GHz Cortex-A7.
Aceasta a fost doar o opinie, nici eu nu sunt expert in device-uri, dar pot spune ca sunt cat de cat documentat.
Daca tie iti place acest telefon, iti recomand sa-l cumperi, pana la urma tu vei fi posesorul lui, este decizia ta.
Sper ca am putut fi de folos. happy
P.S.: Acele opinii "contra" s-au legat in principiu de dimensiunea ecranului, deoarece la un ecran de 5 inch, ar fi putut avea specificatii mai bune.

2 răspunsuri:
| Alexandr a răspuns:

Este foarte bun si destul de rabid! Incearca-l! Funda?

| Andreea555012 a răspuns:

Telefonul e ok si char iti recomand Vodafone e o rețea buna