| giuliaelena666 a întrebat:

Buna! Trebuie sa merg la posta sa pun un colet, n am mai facut niciodata asta, ce ma pune sa completez? E complicat? Dureaza mult? Tin sa mentionez ca am 16 ani, credeti trebuie sa am 18 ca sa il depun?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te duci singur, ia coletul și banii cu tine. Nu faci nimic, spui doar adresa,

baftă, sper să supraviețuiești

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mearga unul din părinti cu tine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu trebuie sa mearga nici un parinte. Mergi la posta si ceri un mandat de expeditie pe care il completezi. Duci si coletul cu tine. Dupa ce l-ai completat dai mandatul si coletul la ghiseu, acolo il cantareste, completeaza cateva acte si-ti da o chitanta de plata pentru expedierea coletului. Si cu asta ai terminat. Daca nu intelegi ceva intrebi persoana de la ghiseu si ea iti spune ce sa faci. E bine sa ai un pix cu tine. Nu trebuie sa ai 18 ani ca sa expediezi un colet.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am uitat: trebuie sa si platesti. Costul este in functie de greutate. Ex. Un colet de 10 kg costa intre 10 si 20 de lei, in functie de valoare si alte cerinte. Uita-te pe site-ul postei romana.